Zbulohen disa nga folësit në eventin e International Women’s day (IWD)!International Women’s Day Albania 2020, është pjesë e një serie eventesh globale të ndërmarra dhe mbështetura nga gjigandi i teknologjisë, Google.

Women in Tech sillet në Shqipëri për herë të parë nga WomenTechmakers Albania në bashkëpunim me Google Developer Group Tirana dhe ICTS Media, si dhe nën mbështetjen e një sërë partnerësh.

Lexo: Pak ditë na ndajnë nga International Women’s day (IWD)!

Ky event do të shërbejë si vend grumbullimi i gjithë grave për të promovuar arritjet profesionale të femrave në teknologji, dhe mbi të gjitha të shërbejë për krijimin e një komuniteti inspirues dhe fuqizues për të gjithë femrat e TIK.

Në këtë aktivitet do të marrin pjesë femra të sukseshme në teknologjisë si:

 Julia Hoxha themeluese e Zana,

Mirlinda Karçanaj drejtoreshë e AKSHI,

Anila Hoxha Tollkuci nga Banka Raiffeisen,

Linda Shomo themeluese e EasyPay,

Edlira Martiri pedagoge e Universitetit të Tiranës,

Diana Xhumari nga Tegeria dhe Dorina Bebja nga Lufthansa të cilat do të ndajnë

eksperiencat e tyre me pjesëmarrësit,

Andrew Yates hulumtues në Institutin Max Planck i Informatikës në Gjermani do të drejtojë një workshop me temë “Deep Learning” në IWD.

Hyrja është falas, por duhet të regjistroheni tek linku duke klikuar  Këtu.

Për më shumë informacion vizitoni faqen zyrtare të WomenTechmakers duke klikuar Këtu.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale