Zbulohen disa nga folësit në International Women’s day (IWD)!

Zbulohen disa nga folësit në eventin e International Women’s day (IWD)!International Women’s Day Albania 2020, është pjesë e një serie eventesh globale të ndërmarra dhe mbështetura nga gjigandi i teknologjisë, Google.

Women in Tech sillet në Shqipëri për herë të parë nga WomenTechmakers Albania në bashkëpunim me Google Developer Group Tirana dhe ICTS Media, si dhe nën mbështetjen e një sërë partnerësh.

Lexo: Pak ditë na ndajnë nga International Women’s day (IWD)!

Ky event do të shërbejë si vend grumbullimi i gjithë grave për të promovuar arritjet profesionale të femrave në teknologji, dhe mbi të gjitha të shërbejë për krijimin e një komuniteti inspirues dhe fuqizues për të gjithë femrat e TIK.

Në këtë aktivitet do të marrin pjesë femra të sukseshme në teknologjisë si:

 Julia Hoxha themeluese e Zana,

Mirlinda Karçanaj drejtoreshë e AKSHI,

Anila Hoxha Tollkuci nga Banka Raiffeisen,

Linda Shomo themeluese e EasyPay,

Edlira Martiri pedagoge e Universitetit të Tiranës,

Diana Xhumari nga Tegeria dhe Dorina Bebja nga Lufthansa të cilat do të ndajnë

eksperiencat e tyre me pjesëmarrësit,

Andrew Yates hulumtues në Institutin Max Planck i Informatikës në Gjermani do të drejtojë një workshop me temë “Deep Learning” në IWD.

Hyrja është falas, por duhet të regjistroheni tek linku duke klikuar  Këtu.

Për më shumë informacion vizitoni faqen zyrtare të WomenTechmakers duke klikuar Këtu.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0