Inteligjenca artificiale po ndryshon mënyrën se si ne i shikojmë aftësitë e punës. Ja çfarë duhet të bëni për t'u përgatitur - Business Magazine Albania

Inteligjenca artificiale po ndryshon mënyrën se si ne i shikojmë aftësitë e punës. Ja çfarë duhet të bëni për t’u përgatitur

Inteligjenca artificiale

Ndërsa teknologjia përparon në një klip gjithnjë e më të shpejtë, me sa duket asnjë punë nuk është e sigurt. Inteligjenca artificiale gjeneruese vetëm sa e ka përshpejtuar ritmin, duke i lënë organizatat në përleshje. Disa role në vendin e punës po vjetërohen me kalimin e muajve, jo me vite, ndërkohë që të reja po shfaqen vazhdimisht.

Për kompanitë, vazhdimi i këtyre ndryshimeve kërkon një ndryshim dramatik në mentalitet: Mirupafshim punë, përshëndetje aftësi!

Bizneset kanë menaxhuar tradicionalisht talentin duke u fiksuar në përshkrime të ngurta të punës. Por punësimi dhe largimi nga puna në bazë të roleve gjithnjë në ndryshim po rezulton gjithnjë e më problematik. Kështu që punëdhënësit progresivë po marrin në vend të kësaj një qasje të bazuar në aftësi , duke i rikonceptuar punonjësit si një grup aftësish të lakueshme dhe jo një rol fiks. Aftësitë janë më të grimcuara dhe më të vështira për t’u gjurmuar, por për punëdhënësit dhe punëtorët e sotëm, ato janë shumë më të dobishme sesa rolet që mund të mos ekzistojnë nesër.

Sfidat dhe shpërblimet e marrjes së një qasjeje të bazuar në aftësi për talentin kalojnë pothuajse të gjithë sektorët. Fatkeqësisht, shumë organizata janë të verbëra kur bëhet fjalë për aftësitë që u mungojnë, se si disa aftësi nxisin rezultatet e biznesit dhe cilat programe rikualifikimi dhe përmirësimi të aftësive u nevojiten.

Këtu janë tre hapa kyç për të kaluar nga rolet në aftësi:

Hapi 1: Kuptoni aftësitë që keni tashmë

Kur një kompani thotë se është në “modalitetin e punësimit”, duket e dyshimtë. Rritja e numrit të të punësuarve mund të tingëllojë si një veprim logjik, por shpesh, është duke i vënë punët para aftësive. Një qasje më e zgjuar do të ishte të filloni me problemin e biznesit dhe pyesni: A mund ta zgjidhë baza jonë ekzistuese e talenteve?

Duke përdorur analitikën e njerëzve, organizatat mund të marrin një qasje sistematike për të kuptuar bazën e tyre të talenteve. Krijoni një katalog gjithëpërfshirës të aftësive. Përputhini ato me rolet për të identifikuar boshllëqet. Shpërblimi: zgjedhje të informuara nëse do të rikualifikoni, ricaktoni ose punësoni njerëz. Akoma më mirë, aftësitë e grumbulluara bëhen pika qendrore e postimeve të punës së brendshme dhe të jashtme.

Hapi 2: Kuptoni aftësitë që do t’ju nevojiten nesër

Po aq e rëndësishme sa të kuptosh se çfarë aftësish ke është të kuptosh se cilat aftësi do të nevojiten në vitet në vijim. Pa një qasje të qëllimshme këtu, është e lehtë të biesh në befasi  edhe në sektorë që shikojnë përpara.

Po, duke u mbështetur në fushën në zhvillim të planifikimit të fuqisë punëtore të bazuar në aftësi apo duke iu drejtuar ekspertëve që klasifikojnë se çfarë aftësish po rriten dhe po dobësohen në industri të veçanta, kompanitë mund të planifikojnë përpara për të pasur numrin e duhur të njerëzve për detyrat e duhura.

Një numër në rritje i platformave të bazuara në aftësi përdorin modele parashikuese për të parë në të ardhmen, duke parashikuar, për shembull, që kërkesa për aftësitë e bashkëpunimit të AI do të rritet në vitet në vijim, ndërsa kërkesa për aftësitë tradicionale të kodimit do të bjerë. Është larg nga një shkencë ekzakte. Por shitësit e aftësive mund të bëjnë supozime të arsimuara se si teknologjia dhe faktorë të tjerë do të ndryshojnë mënyrën se si punojnë njerëzit. Kjo largpamësi është gjithnjë e më e rëndësishme pasi AI shpërdoron kategori të tëra pune.

Hapi 3: Rikualifikoni dhe përmirësoni punonjësit për të arritur atje

Për të përfituar sa më shumë nga një qasje e bazuar në aftësi, është thelbësore të përqafoni rikualifikimin dhe përmirësimin e aftësive në vend që thjesht të pushoni nga puna dhe të punësoni. Përpjekje për rikualifikimin dhe përmirësimin e aftësive po shfaqen në biznese të mëdha dhe të vogla. Kjo po nxit një bum në platformat e të mësuarit dhe zhvillimit, të cilat e bëjnë të lehtë për kompanitë të krijojnë programe që i përshtaten nevojave të tyre.

Çfarë është ROI nga vendosja e aftësive përpara dhe në qendër?

Përfitimet e marrjes së një qasjeje të bazuar në aftësi për zhvillimin e talenteve nuk janë të vështira për t’u parë. Përveçse bëjnë një punë më të mirë për t’i përshtatur njerëzit me atë që duhet bërë, kompanitë e bazuara në aftësi janë më efikase dhe konkurruese. Mjaft të shkathët për t’iu përshtatur ndryshimeve, ata mund të evoluojnë në vend që të ngecin në mënyrën e vjetër, të bazuar në role për të bërë gjërat. 

A do të zhduken rolet tradicionale të punës pasi punonjësit bëhen gjithnjë e më shumë depo aftësish? Nuk duket që kjo të ndodhë së shpejti. Në fund të fundit, rolet janë një stenografi e lehtë dhe e dobishme për të përshkruar atë që bëjnë njerëzit. Por me ndihmën e analitikës së njerëzve, kompanitë që shikojnë përpara do të mësojnë t’i shohin rolet si një koleksion shumë më i rrjedhshëm i kompetencave, të mbështetura nga aftësitë që mund të përshtaten me një klimë pune në ndryshim.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0