INSTAT: Diaspora shqiptare gati 1.7 mln persona - Business Magazine Albania

INSTAT: Diaspora shqiptare gati 1.7 mln persona

Diaspora shqiptare

30 vite nga hapja e kufijve të Shqipërisë, gati 1.7 milionë shqiptarë rezultojnë të gjenden jashtë kufijve të vendits. Sipas Raportit për Diasporën, publikuar nga Instituti Shqiptar i Statistikave, numri i shqiptarëve të larguar për të jetuar jashtë vendit gjatë 1990-2020 arriti në 1.684.135 persona, ku 884.719 janë meshkuj dhe 799.416 janë femra.

Shifrat tregojnë se diaspora është e një moshe relativisht të re. 19% e saj është mes moshës (0-14 vjeç). Moshat 5-64 vjeç përbëjnë rreth 76% dhe 5% e diasporës janë mbi 65 vjeç.

Prirjet e fundit janë për emigracionin drejt Gjermanisë. Sipas INSTAT, në vitin 2015, numri i emigrantëve shqiptarë në Gjermani filloi të rritej me një normë vjetore rreth 35%, duke e kthyer këtë vend si destinacionin kryesor të tyre. Ndaj pesha e emigrantëve drejt Gjermanisë u rrit 4 herë në 5 vitet e fundit, duke kaluar nga 1,3% në vitin 2015 në mbi 4% këtë vit.
Arsyet e emigracionit janë kryesisht: punësimi, arsimimi dhe arsye familjare.

Lexo: Zhvillimin e Shqipërisë, si e mendon një profesionist shqiptar, i lindur dhe rritur në Zvicër

Dy destinacionet kryesore të para, Italia dhe Greqia kanë numrin më të madh të shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit. Të dyja zë bashku kanë rreth 75% të emigrantëve. Pas tyre vjen SHBA, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Belgjika, etj.

Gjatë viteve 1990, pjesë e migrimit u bënë të rinjtë dhe meshkujt. Pas dhjetë vitesh, pjesë e emigracionit ishin edhe familjarë, studentë që nuk riktheheshin pas përfundimit të studimeve. Së fundi, pjesë e emigracionit janë bërë edhe familje të reja, kryesisht profesionistë.

Në fakt, Censi i gati 10 viteve më parë nxori në pah faktin se ka pasur një humbje neto të popullsisë prej 269 mijë personave në periudhën 2001-2011. Duke përllogaritur imigracionin dhe rritjen e popullsisë, largimi real i shqiptarëve në atë periudhë vlerësohet të jetë rreth 482 mijë shqiptarë.
Vitet e fundit, krahas emigracionit në nivele të larta, ka pasur edhe një ulje theksuar të numrit të lindjeve, duke rritur moshën mesatare të popullsisë në vend.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0