Instagram paditet për dëmtim të shëndetit mendor të të rinjve - Business Magazine Albania

Instagram paditet për dëmtim të shëndetit mendor të të rinjve

Instagram paditet për dëmtim të shëndetit mendor të të rinjve

Meta, kompania mëmë e Facebook dhe Instagram, është akuzuar se ka mashtruar publikun në lidhje me rreziqet e përdorimit të mediave sociale dhe për të kontribuar në një krizë të shëndetit mendor tek të rinjtë.

Pretendimet u bënë në një padi federale, e cila u njoftua nga dhjetëra shtete amerikane. Ata thonë se kompania përdori veçori të varësisë për të “futur në grackë” përdoruesit, duke fshehur “rreziqet thelbësore” të platformave të saj. Meta tha se ishte “i zhgënjyer”. Në padi thuhej se Meta kishte thyer ligjet për mbrojtjen e konsumatorëve duke u përfshirë në sjellje “mashtruese”. Ai tha gjithashtu se kompania mblodhi të dhëna për fëmijët nën moshën 13 vjeç, duke shkelur detyrimet e saj sipas Ligjit për Mbrojtjen e Privatësisë në internet të Fëmijëve.

“Kompanitë e mediave sociale, përfshirë Meta, kanë kontribuar në një krizë kombëtare të shëndetit mendor të të rinjve dhe ata duhet të mbajnë përgjegjësi,” tha Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James, një nga 33 prokurorët e përgjithshëm që nënshkruan padinë. Nëntë shtete të tjera gjithashtu bënë pretendime të ngjashme në paditë e tyre.

Një zëdhënës i Metës tha se kompania ndau angazhimin e prokurorëve të përgjithshëm për “t’u ofruar adoleshentëve përvoja të sigurta dhe pozitive në internet” dhe se “tashmë kishte prezantuar mbi 30 mjete për të mbështetur adoleshentët dhe familjet e tyre”.

“Ne jemi të zhgënjyer që në vend që të punojmë në mënyrë produktive me kompani në të gjithë industrinë për të krijuar standarde të qarta, të përshtatshme për moshën për shumë aplikacione që përdorin adoleshentët, prokurorët e përgjithshëm kanë zgjedhur këtë rrugë,” shtoi zëdhënësi. Meta dhe kompanitë e tjera të mediave sociale, tashmë përballen me qindra padi në SHBA të ngritura nga familje, të rinj dhe rrethe shkollore për ndikimin në shëndetin mendor. Ky shënon aksionin më të madh deri më sot.

Lexo edhe:Event Satelit në Tiranë: Women’s Entrepreneurship Expo 2023

Ai pason një hetim në praktikat e kompanisë në vitin 2021 nga disa prokurorë të shtetit, pasi një sinjalizues, Frances Haugen, dëshmoi në SHBA se kompania e dinte që produktet e saj mund të dëmtonin fëmijët. “Thjesht nuk është e saktë që ky studim tregon se Instagrami është “toksik” për vajzat adoleshente”, tha në atë kohë Pratiti Raychoudhury, nënkryetar dhe drejtues i kërkimit në Meta.

“Studimi në fakt tregoi se shumë adoleshentë nga të cilët dëgjuam mendojnë se përdorimi i Instagramit i ndihmon ata kur janë duke luftuar me llojet e momenteve të vështira dhe çështjet me të cilat adoleshentët janë përballur gjithmonë”, tha zonja Raychoudhury.

Por, ka gjithashtu shumë kërkime që kanë zbuluar se kalimi i periudhave të gjata kohore në mediat sociale mund të ketë një ndikim të dëmshëm në shëndetin mendor të të rinjve.

Në Mbretërinë e Bashkuar, një mjek që shikonte vdekjen e Molly Russell arriti në përfundimin se nxënësja vdiq ndërsa vuante nga “efektet negative të përmbajtjes në internet” Shtetet kërkojnë dëmshpërblim financiar dhe ndalimin e praktikave të pretenduara të dëmshme të Metës.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0