Inis Neziri, prek suksesin ndërkombëtar në muzikë vetëm 17 vjeç

Inis Neziri, prek suksesin ndërkombëtar në muzikë vetëm 17 vjeç


Prindërit e saj janë shumë të lumtur për çmimin e madh që Inisi mori në Festivalin Ndërkombëtar në Rumani. Pasioni dhe puna në muzikë po jep shpërblime të suksesshme për adoleshenten Inis Neziri. Vetëm 17 vjeç ajo fiton çmim e parë të Festivalit Ndërkombëtar “Dreri i Artë”.

Karriera e saj në muzikë po rritet përkrah moshës së saj. Inisi për herë të parë mori pjesë në spektaklin “Gjeniu i vogël 5”. Në spektaklin ku hodhi hapat e parë drejt skenës, Inisi fitoi çmimin e parë.

Pas triumfit të Gjeniut të vogël 5, ajo këndoi si e ftuar në Festivalin e 54 të Këngës në RTSH, në TvKLAN  gjatë speklakleve të ndryshme të këtij televizioni.

Vitin e kaluar, Inisi performoi në Festivalin e 56-të të këngës me “Piedestal”, ku fitoi vendin e 3-të.  Kjo këngë i solli suksesin në Rumani.

“Ftesa që ui afrua Inisit nga produksioni i Cerbul De Aur ishte një gëzim dhe emocion”, thotë Yla, mamaja e saj. “Nuk e njihnim këtë festival më parë. Tepër madhështor, me një staf gati-gati familjar, me një përgjegjësi të habitshme për artistët e tyre dhe një respekt të jashtëzakonshëm. Duke falenderuar stafin drejtues ajo vlerëson faktin që Inisi mori pjesë në atë festival prestigjioz dhe u njoh me njerëz të mrekullueshëm.

Inisi jeton në Tiranë dhe këtë vit do vazhdojë klasën e 11-të në kolegjin “The Indipendent”. Në objektivat dhe dëshirat e saj, është pjesmarrja tek Kënga Magjike, spektakël që Inisi e ka shumë për zemër.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0