I nxehti "përvëlon" kontinentin. Thyhet çdo rekord temperature në Europë - Business Magazine Albania

I nxehti “përvëlon” kontinentin. Thyhet çdo rekord temperature në Europë

Një valë të nxehti mbytës ka bërë që në mbarë Europën të regjistrohen temperature rekord për qershorin. Fronti përvëlues ka bërë të kapërcehet kufiri mesatar i temperaturave karakteristike për këtë muaj, e kjo vlen edhe për veriun e kontinentit të vjetër. Dy ditë më parë, termometri në Norvegji shënoi 32.5 gradë Celsius, që është një rekord në Rrethin Arktik. Në qershor, thotë BBC, Polonia shënoi temperatura mbi 35 gradë Celsius, e më shumë se 37 gradë u regjistruan në Gjermaninë Lindore.

Lexo edhe: Temperaturat e larta në të dy polet po i tmerrojnë shkencëtarët

Rekord temperaturash u shënuan edhe në Ballkan; Sllovenia e Kroacia përjetuan qershorin më të nxehtë, ndërsa  Bosnja – Hercegovina iu afrua rekordit të këtij muaji atje prej 41 gradësh Celsius. Përvëlimi ka pushtuar dhe veriun e Afrikës; ferri i vërtetë u shënua në Tunizi, ku metereologët matën  48.7 gradë. Disa zona në jug të Austrisë u përballën ndërkohë me stuhi që shkaktuan rrëshqitje toke, duke vrarë një person e duke shkaktuar përmbytje e bllokim rrugësh në rajonin e Carinthias, ndërsa një përkeqësim i kushteve atmosferike pritet më vonë gjatë javës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0