Temperaturat e larta në të dy polet po i tmerrojnë shkencëtarët - Business Magazine Albania

Temperaturat e larta në të dy polet po i tmerrojnë shkencëtarët

Temperaturat e larta

Temperaturat e pazakonta të ngrohta kanë thyer disa rekorde si në Antarktidë ashtu edhe në Arktik në fund të javës së kaluar. Baza kërkimore Concordia në Antarktidën Lindore, një nga objektet kërkimore më të largëta në botë, raportoi temperatura rreth -11 gradë Celsius ose rreth 11 gradë Fahrenheit. Kjo është 70 gradë Fahrenheit më e lartë se zakonisht në kontinentin e akullt.

Në Polin e Veriut, temperaturat arritën lartësi të reja në të njëjtën kohë. Sipas postimeve në Twitter nga një shkencëtar klimatik në Institutin Meteorologjik Norvegjez, temperatura arriti rreth 3.9 gradë Celsius, ose 39 gradë Fahrenheit. Kjo është 50 gradë F (30 gradë C) më e lartë se normalja, për të mos përmendur më e lartë se pika në të cilën shkrihet akulli.

Studiuesi i Universitetit Grenoble Alpes, Jonathan Wille, postoi në Twitter se, rreth kësaj periudhe të vitit, temperaturat supozohen të jenë në rënie në Antarktidë, veçanërisht pasi solstici veror i Polit të Jugut ka kaluar tashmë dhe ditët fillojnë të bëhen dukshëm më të shkurtra. “Kjo është si një lloj ngjarje e valës së nxehtësisë së Paqësorit Veriperëndimor 2021,” shkroi ai në Twitter. “Nuk duhej të ndodhte kurrë.”

Studiuesit thanë për Associated Press se rritja e temperaturës nuk mund t’i atribuohet gjithmonë krizës klimatike. Zachary Labe, një shkencëtar klimatik në Universitetin Shtetëror të Kolorados, i specializuar në studimin e Arktikut, shpjegoi se disa faktorë në të dyja ngjarjet e ngrohjes janë dukuri të rregullta, ndërsa faktorë të tjerë janë të lidhur me ndryshimin e klimës.

Lexoni: Një shofer i Tesla tregon se si i mbijetoi një bllokimi trafiku 14 orësh në dëborë

“Këto shtëllunga lagështie dhe nxehtësie që lëvizin në Arktik dhe Antarktik… ky është një mekanizëm normal”, tha Labe për Earther. “Këto ngjarje ishin veçanërisht ekstreme, dhe ato ndodhën në të njëjtën kohë, gjë që mund të jetë rastësisht, sepse ato janë në hemisfera krejtësisht të ndryshme.”

Washington Post raportoi se imazhet satelitore nga Modèle Atmosphérique Régionale, një model klimatik që i ndihmon shkencëtarët të studiojnë shkrirjen e akullit në pole, treguan se kishte borë dhe shi gjatë valës së të nxehtit në Antarktidë. Labe shpjegoi se lumenjtë atmosferikë sollën ajrin e ngrohtë me lagështi në pole.

Lagështia e sjellë në Antarktidë nga stuhia nuk mund të shpëtonte nga zona për shkak të një sistemi me presion të lartë. “Unë mendoj se ngjarja e Antarktidës ishte pak më e gjatë në kohëzgjatje, sepse presioni i lartë në thelb bllokoi atë ajër të ngrohtë dhe të lagësht,” tha ai. Këto sisteme shpesh njihen për mbajtjen larg stuhive, por ato mund të bllokojnë temperaturat e larta, duke bërë që një valë i nxehti të ndodhë më shumë, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës. Diçka e ngjashme ndodhi edhe në Arktik, tha Labe.

Labe tha gjithashtu se ngjarjet e nxehtësisë do të lidhen me ndryshimin e klimës, për shkak të gjeografisë unike të secilit pol. Arktiku është një oqean i rrethuar nga masa tokësore dhe është më e lehtë për studiuesit të lidhin disa variabla në atë rajon me ndryshimin e klimës. Por Antarktida është një tokë e ngrirë e rrethuar nga oqeani, i cili krijon kushte të ndryshme të motit dhe më shumë ndryshueshmëri, kështu që është më e vështirë të identifikohen ngjarje të ndryshme shkrirjeje ose ndryshime të motit në mënyrë specifike për ndryshimin e klimës, tha ai.

Labe theksoi se, megjithëse këto ngjarje ekstreme janë titujt kryesorë, tendencat me kalimin e kohës janë ato që tregojnë vërtet historinë se si lidhet kriza klimatike.

“Në Arktik, ne po zbulojmë se kjo lloj ngjarje mund të ndodhë më shpesh. Dhe kjo do të kishte implikime të mëdha për të prekur ekosistemin e Arktikut, duke ndikuar në akullin e detit,” tha ai. “Të shohësh gjithnjë e më shumë nga këto ngjarje të ajrit të ngrohtë në Arktik, në dimër, është padyshim një çudi edhe për një shkencëtar klimatik.”

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0