Hyn në fuqi ligji antiduhan. Masa të rrepta për shitësit dhe pronarët e lokaleve


Duke filluar nga dita e sotme (15 gusht 2019) hyn në fuqi ligji antiduhan. Kjo deklaratë u bë e ditur për mediat nga Minstrja e Shëndetësisë Ogerta Manstirliu. Ligji parashikon ndalimin e përdorimit të cigares elektronike, duhanit me ngrohje apo shisha/nargjile, në ambiente të mbyllura.

Masat e rrepta do të jenë si për shitësit, ashtu edhe për pronarët e lokaleve që lejojë konsumimin e lëndëve të lartëpërmendura në ambientet e lokalit dhe që e shërbejnë atë për të rrinj nën moshën 18 vjeç.

Gjoba që do të akordohet për shitësit që do të shesin lëndët e duhanit për të rinj nën moshën 18 vjeç do të jetë 100’000 lekë. Për të gjithë subjektet që shkelin ligjin për pirjen e duhanit në ambientet e brendshme, është 300 mijë lekë.

Në rast se shkelja do të përsëritet gjoba do të gjashtëfishohet, madje mund të rezikojnë edhe pezullim të aktivitetit të biznesit.

Lexo: Cigaret elektronike si duhani?

“Nuk është një aksion sporadik, inspektorët e shëndetësisë do të jenë çdo ditë në terren për të monitoruar zbatimin e ligjit për mbrojtjen e shëndetit nga duhani, përfshirë edhe cigaret elektronike, shisha/nargjile dhe çdo lloj produkti duhani. Nëse nuk respekton ligjin, nuk falesh!  6-fishim gjobe -pezullim aktiviteti për subjektet që shkelin ligjin në mënyrë të përsëritur” shkruan Manastirliu. 

Brenda një periudhe 2 vjeçare ligji synon të heqë nga tregu  paketimet e vogla që kanë nga 10 cigare.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale