Harrojeni TikTok, Instagram: Gen Z, Millenials po grumbullohen në këtë aplikacion të ri  - Business Magazine Albania

Harrojeni TikTok, Instagram: Gen Z, Millenials po grumbullohen në këtë aplikacion të ri 

Gen Z Millennials

Një aplikacion i ri i mediave sociale po fiton popullaritet rreth kampuseve të kolegjeve. BeReal ju jep vetëm dy minuta për të postuar një foto. BeReal me bazë në Paris po tërheq përdoruesit, sepse ndërveprimet janë të rastësishme dhe të shpejta. Kompania tërheq vëmendjen e njerëzve, sepse çdo ditë aplikacioni zgjedh një kohë të ndryshme për t’i bërë të ditur përdoruesit të kapi dhe ndajë një foto brenda dy minutave. 

Slogani i kompanisë është një “mënyrë e re dhe unike për të zbuluar se cilët janë në të vërtetë miqtë tuaj në jetën tuaj të përditshme”. 

Instagram dhe TikTok po përballen vazhdimisht me konkurrencë shtesë pasi Gen Zers dhe Millennials po kërkojnë përvoja të ndryshme të mediave sociale, veçanërisht ndërveprime më joformale. 

Në vitin 2020, Alexis Barreyat dhe Kévin Perreau, sipërmarrës francezë, lançuan aplikacionin për të tërhequr një audiencë të ndryshme. Ndryshe nga Instagrami, ju nuk mund të modifikoni imazhe ose të kuroni feed tuaj.  BeReal i lejon njerëzit të postojnë foto më vonë nëse humbasin njoftimin, por ato foto janë shënuar për vonesë. 

Përdoruesit e aplikacionit mund të shohin vetëm foto të tjera duke ngarkuar fillimisht dy fotot e tyre. 

Lexoni: ‘Sadgram’: Rusët planifikojnë versionin melankolik bardh e zi të Instagramit pas ndalimit

Ndryshe nga të gjitha aplikacionet e tjera të mediave sociale, fotografitë nuk mund të fitojnë popullaritet nga pëlqimet ose nga përdorimi i filtrave. Ndërsa njerëzit do të shpenzojnë disa orë ose madje do të paguajnë për një fotograf profesionist për të postuar foto në Instagram ose në aplikacione të tjera, BeReal po i inkurajon njerëzit të jenë autentikë dhe të mos kërkojnë foton perfekte. 

Në një farë mënyre, BeReal është antiteza e Instagramit, sepse përdoruesit do të ndajnë atë që po bëjnë aktualisht dhe nuk do të shpenzojnë kohë duke krijuar fotografinë më tërheqëse ose mashtruese. 

BeReal arriti gati katër milionë shkarkime midis janarit 2021 dhe shkurtit 2022, sipas të dhënave nga Sensor Tower, një kompani e të dhënave analitike të aplikacioneve. Kompania ka mbledhur para nga kompanitë si Andreessen Horowitz, Accel Partners dhe DST Global Partners (Jo DST Global), të cilat udhëhoqën një raund prej 36.6 milionë dollarësh të Serisë A në qershor 2021. 

Përdoruesit e aplikacionit të ri po japin komente të mira në internet. Një përdorues tha në Twitter se BeReal “është gjëja më e mirë që më ndodhi këtë vit”.  

Ajo që e bën BeReal të dallohet është se njerëzit nuk po kërkojnë të jenë influencues të mediave sociale. Një përdorues deklaroi “BeReal është rrjeti social më i mirë, sepse ka vetëm 2 fotografi në ditë dhe zero diskutim”. 

Një fanse e BeReal, Ella, tha se aplikacioni tani po bën xhiron në Universitetin Georgetown, sepse BeReal është një emër dhe një folje”.  

Një tjetër përdorues i BeReal tha se ndërveprimet që ai ka në aplikacionin e mediave sociale janë shpërblyese sepse “ato janë thjesht të shëndetshme dhe të lezetshme sa nuk ka asgjë që më pëlqen më shumë” dhe atij i pëlqen të dërgojë emoticon.  

Lexoni: Programuesit rusë pritet të lançojnë versionin e tyre të Play Store pasi Google ndaloi përdorimin e shërbimeve të tij

BeReal po tërheq gjithashtu njerëz të tjerë në aplikacion që nuk janë studentë të kolegjit ose universitetit, duke përfshirë gjenerata të tjera. 

Jean de La Rochebrochard, një partner menaxhues në Kima Ventures, një firmë franceze VC, tha se anëtarët e familjes së tij po përdorin gjithashtu aplikacionin. 

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0