Programuesit rusë pritet të lançojnë versionin e tyre të Play Store pasi Google ndaloi përdorimin e shërbimeve të tij - Business Magazine Albania

Programuesit rusë pritet të lançojnë versionin e tyre të Play Store pasi Google ndaloi përdorimin e shërbimeve të tij

Teksa lufta mes Ukrainës dhe Rusisë vazhdon, shumë kompani gjigante globale kanë ndërmarrë “sanksione” të ashpra ndaj kësaj të fundit në shenjë proteste për të dhënë mesazhet e ndalimit të luftës.

Google është një ndër këto kompani, e cila ka vendosur të ndalojë përdorimin e Google Play Store dhe marrjen e pagesave të YouTube në Rusi.

Megjithatë një organizatë e përbërë nga zhvillues të ndryshëm rusë kanë deklaruar se ato po krijojnë një aplikacion zëvëndësues të Play Store i cili do të quhet NashStore (Dyqani Ynë në shqip). Në këtë aplikacion do të bëhet e mundur pagesa me sistemin e banker të kartave Mir, duke lejuar që zhvilluesit të marrin pagesat për aplikacionet e tyre.

Lexo edhe: Google do të lançojë një filtër kundër komenteve abuzive online në ndihmë të gazetarëve

“Për fat të keq rusët nuk mund të përdorin më normalisht Google Play për të blerë aplikacione dhe zhvilluesit kanë humbur burimin e tyre të të ardhurave. Prandaj ne kemi krijuar një aplikacion të ri rus të quajtur NashStore.” tha Vladimir Zykov, një përfaqësues i Organizatës së Platformave Dixhitale.

Ky dyqan i ri aplikacionesh do të lançohet në datën 9 maj, e cila përkon gjithashtu me ditën e fitores gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ky nuk do të jetë dyqani i parë vendas i aplikacioneve, pasi më parë gjigandi i teknologjisë Yandex ka ofruar Yandex Store si një alternativë.

independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0