Google do të lançojë një filtër kundër komenteve abuzive online në ndihmë të gazetarëve - Business Magazine Albania

Google do të lançojë një filtër kundër komenteve abuzive online në ndihmë të gazetarëve

Google do të lançojë një kod programimi për një mjet kundër ngacmimeve online që do të quhet “Harassment Manager” (Menaxheri i ngacmimeve). Ky mjet, i krijuar për gazetarët dhe figura të tjera publike do t‘u mundësojë përdoruesve të seleksionojnë komentet abuzive në platformat online duke nisur me Twitter.

Ky mjet do të debutojë si një burim kodi për programuesit që të mund t’a ndërtojnë dhe më pas do të lançohet si një aplikacion funksional për fondacionin Thomson Reuters për gazetarët në qershor.

Harassment Manager mund të funksionojë momentalisht me API-në e Twitter duke kombinuar opsione të moderuara si fshehja e tweet-eve si dhe bllokimi i llogarive me një sistem filtrimi dhe raportimi. Opsioni “Perspective” kontrollon nivelin e “toksicitetit”bazuar në elementë të tillë si kërcënimet, ofendimet dhe sharjet. Ajo i seleksionoin mesazhet të radhitura në “dashboard” ku përdoruesit mund t’i adresojnë ato në grupime se sa individualisht nëpërmjet mjeteve të Twitter.

Lexo edhe: Google do të përdorë hapësirat e zyrave në Poloni në ndihmë të refugjatëve ukrainas

Megjithatë nuk ekziston një aplikacion më vete të cilin përdoruesit mund t’a shkarkojnë. Në vend të kësaj programuesit mund të inkorporojnë funksionalitetin e këtij mjeti dhe shërbimet e tij për të nërtuar aplikaxione të cilat më pas do të lançohen për partnerë si Fondacioni Thomson Reuters.

theverge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0