'Sadgram': Rusët planifikojnë versionin melankolik bardh e zi të Instagramit pas ndalimit - Business Magazine Albania

‘Sadgram’: Rusët planifikojnë versionin melankolik bardh e zi të Instagramit pas ndalimit

Sadgram

Një alternativë bardh e zi, melankolike ndaj Instagram që u kërkon përdoruesve të postojnë foto trishtuese të tyre mund të nisë në Rusi, thanë krijuesit e saj, për të shprehur trishtimin për humbjen e shërbimeve të njohura si platforma amerikane e ndarjes së fotove.

Rusia kufizoi aksesin në Instagram nga 14 marsi dhe më pas e gjeti pronarin e saj Meta Platforms fajtor për “aktivitete ekstremiste”, ndërsa Moska lufton për të kontrolluar rrjedhat e informacionit me Big Tech pasi dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

Instagram tha se vendimi për ta bllokuar do të prekte 80 milionë përdorues në Rusi.

Zemra të thyera në vend të pëlqimeve (likes)

Edhe pse njerëzit mund të hyjnë ende ndonjëherë në platformën e ndarjes së fotografive duke përdorur një Rrjet Virtual Privat, alternativat vendase kanë filluar të shfaqen, më e fundit është “Grustnogram” ose “Sadgram” në anglisht.

“Postoni foto të trishtuara të vetes, tregojini këtë miqve tuaj të trishtuar, jini të trishtuar së bashku”, thuhet në një mesazh në faqen e internetit të platformës.

Lexoni: Programuesit rusë pritet të lançojnë versionin e tyre të Play Store pasi Google ndaloi përdorimin e shërbimeve të tij

Një imazh i ndërfaqes së planifikuar të përdoruesit të aplikacionit tregonte një grua me një pallto leshi që qëndronte përpara Katedrales së Shën Vasilit në Sheshin e Kuq të Moskës. Shiriti i kërkimit u thotë përdoruesve të kërkojnë bashkatdhetarë të trishtuar.

Në vend të butonit ‘like’ në formë zemre të Instagram, Grustnogram ofron një zemër të thyer dhe opsionin për të ‘be sad’.

“Ne jemi shumë të trishtuar që shumë shërbime të cilësisë së lartë dhe të njohura po ndalojnë punën e tyre në Rusi për arsye të ndryshme,” tha Alexander Tokarev, një nga themeluesit e shërbimit. “Ne krijuam Grustnogram për t’u pikëlluar për këtë së bashku dhe për të mbështetur njëri-tjetrin”.

Tokarev tha se katër persona, duke përfshirë dy programues të pavarur, ishin pas projektit dhe tha se që aplikacioni të shfaqet në Google Play deri në fund të javës dhe më vonë në App Store.

Rossgram, një imitim i Instagram në emër, dizajn dhe skemë ngjyrash, ishte vendosur të lançohej këtë javë, por themeluesit e tij arritën të publikonin një video të një prototipi vetëm disa orë pas kohës së planifikuar të lançimit.

/euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0