Hakohen mbi 250 milionë llogari e-mail dhe fjalëkalime


Më shumë se 250 milionë përdoruesё të email-eve dhe fjalëkalime janë shkelur dhe janë duke u përdorur nga “nëntoka kriminale e Rusisë”, sipas një raporti të publikuar nga Reuters. Hakimi i të dhënave mësohet të ketë prekur disa nga adresat e-mail më popullore Mail.ru të Rusisë, si dhe adresat nga Google, Yahoo dhe Microsoft. Në total, pas eliminimit të kopjeve identike, lista përfshinte 57 milionё adresa Mail.ru, 40 milionë adresa Yahoo, 33 milionё adresa Hotmail dhe 24 milionë adresa Gmail.

Përveç atyre të përmendura, ka edhe mijëra adresa email nga serverat gjermane dhe kineze të përfshira në listën e llogarive të hakuara.

Hakimi është i fundit në një varg incidentesh të tilla në shkallë të gjerë. Vitin e kaluar, të dhënat e më shumë se 100 milionё njerëzve u vodhën nga nëntë kompani, duke përfshirë Wall Street Journal dhe J.P. Morgan, duke shënuar thyerjen më të madhe të tillë në Shtetet e Bashkuara.

Dhe qeveria federale e SHBA-së është goditur gjithashtu nga hakimet masive kohët e fundit. Një incident, që ndodhi në vitin 2015, lejoi hakerat të hynin në të dhënat personale të dhjetëra mijëra punonjësve nga Zyra e Menaxhimit të Personelit. Dhe në fillim të këtij viti, një tjetër hakim përfshinte të dhënat nga 30.000 punonjës të FBI-së dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale