Google sulmon BE-në për vendosjen e një gjobe të përmasave shumë të mëdha - Business Magazine Albania

Google sulmon BE-në për vendosjen e një gjobe të përmasave shumë të mëdha

gjobe

Google i Alphabet Inc. sulmoi Bashkimin Evropian për vendosjen e një “gjobe të përmasave shumë të mëdha” me pretendimin se pengon rivalët e reklamave në faqet e internetit.

Në një seancë dëgjimore në Gjykatën e Përgjithshme të bllokut, gjiganti i kërkimit tha se vendimi i vitit 2019 nga krahu antitrust i BE-së për të lëshuar gjobën prej 1.49 miliardë euro (1.6 miliardë dollarë) ishte i mbushur me gabime dhe duhet të hiqet.

Analiza e Komisionit Evropian përfshin “gabime të karakterizimit” që e çuan atë “të procedojë mbi një bazë të rreme në vlerësimin e tij të klauzolave dhe ato kanë rezultuar në gabime të analizës,” tha Josh Holmes, një nga avokatët e Google që u paraqit në gjykatë.

Lexoni: Apple përballet me akuza për Apple Pay pas ankesave antitrust të BE-së 

Treshja e rasteve shënoi pjesën qendrore të përpjekjes së Vestager për të goditur fuqinë në rritje të kompanive të mëdha të teknologjisë. Ajo ka gjobitur njësinë e Alphabet me rreth 9.5 miliardë dollarë deri më sot dhe është ende duke hetuar kompaninë mbi reklamat digjitale.

“Pozicioni dominant i Google në kërkimin e përgjithshëm” nënkuptonte se ai do të ishte gjithmonë i pozicionuar për të operuar në tregun evropian për reklamat e kërkimit, i tha gjykatës Nicholas Khan, një avokat për komisionin.

“Google nuk donte të mbështetej në meritat e brendshme të shërbimit të tij, por në vend të kësaj iu drejtua klauzolave të kundërshtuara” në marrëveshjet me “botuesit më të rëndësishëm komercialë për periudha që zakonisht zgjateshin për disa vjet, dhe ndonjëherë për shumë vite.” tha ai. Klauzolat e diskutueshme ishin “qartësisht të afta për të kufizuar konkurrencën, siç e dinte mirë Google”.

Mbikëqyrësit antitrust të BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar hapën së fundmi një hetim të ri për një marrëveshje të fshehtë të mundshme nga Google dhe Meta Platforms Inc. mbi mënyrën se si ato operojnë shërbimet e reklamimit në internet.

Google në nëntor humbi sfidën e parë në apelimet e tij në pritje në një çështje që u fokusua në mënyrën se si firma favorizoi shërbimin e saj të blerjeve në krahasim me rivalët, një çështje që ka shkaktuar ankesa kundër gjigantëve të tjerë të teknologjisë.

Gjykata e BE-së, e dyta më e lartë në bllok, më 14 shtator do të vendosë mbi apelin e Google për një gjobë antitrust prej 4.3 miliardë eurosh mbi sistemin e saj operativ Android.

/bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0