Google modifikon privatësinë, fshin të dhënat pas 18 muajsh

Më shumë kontrolle për përdoruesit mbi privatësinë e disa produkteve, fshirje automatike e të dhënave pas 18 muajsh dhe një shfletim më i lehtë. Këto janë përditësimet kryesore që fillojnë në të gjithë botën dhe që u njoftuan nga Sundar Pichai, CEO i Google.

“Ndërsa përmirësojmë privatësinë dhe sigurinë e produkteve tona, ne vazhdojmë të flasim për rëndësinë e përdorimit e të dhënave në të gjithë botën, përfshirë legjislacionin në Shtetet e Bashkuara’’, deklaroi Pichai në një postim zyrtar. ”Për të ndihmuar përparimin e kësaj pune, ne kemi botuar një propozim për një kornizë rregullatore të bazuar në disa ligje dhe modele të zbatuara në pjesën tjetër të botës, siç është ligji i BE për privatësinë, në fuqi që nga maji i vitit 2018”, shtoi ai.

Ndër veçoritë e reja të paraqitura nga Google, është fshirja e të dhënave pas 18 muajsh. Kjo risi nuk vlen për Gmail, Drive dhe Photos, të cilat janë krijuar – nënvizon gjigandi – “për të mbajtur të sigurt përmbajtjen tuaj personale për aq kohë sa ju nevojitet”. Google më pas thejson se nuk ia shet “informacionin askujt dhe as nuk i përdor ato për qëllime reklamimi”.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale