Google do të lejojë Spotify të ofrojë faturimin e tij në Android - Business Magazine Albania

Google do të lejojë Spotify të ofrojë faturimin e tij në Android

faturimin

Google dhe Spotify thonë se një version i ardhshëm i aplikacionit Spotify do t’i lejojë përdoruesit të regjistrohen brenda aplikacionit për të paguar Spotify drejtpërdrejt për një abonim. Sistemi alternativ i faturimit i Spotify do të ofrohet përveç pagesave të Google Play, thanë kompanitë.

Aksionet e Spotify u rritën me rreth 4.5% në tregtimi pas lajmit. Ky hap lejon sistemet e faturimit të palëve të treta brenda aplikacioneve, në fokus të rregullatorëve në mbarë botën.

Lexoni: Facebook, Spotify dhe Epic Games qortojnë Apple për tarifën e App Store

Historikisht, në Google Play, si dhe në App Store të Apple, zhvilluesit nuk mund të kërkojnë numrat e kartave të kreditit drejtpërdrejt nga klientët e tyre për t’i faturuar ata për mallra ose shërbime digjitale. Në vend të kësaj, ata duhet t’i faturojnë përdoruesit përmes sistemit të Google, i cili merr të paktën 15% deri në 30% të shitjeve totale.

Njoftimi i Google e quan lëvizjen “pilote” dhe nuk ofron një afat kohor për zbatimin e gjerë ose nuk specifikon se cilat vende do të marrin së pari funksionin. Njoftimi tregoi që vetëm një “numër i vogël” krijuesish aplikacionesh do të lejohen të ofrojnë faturimin e tyre, si fillim.

Spotify do të vazhdojë t’i paguajë një tarifë Google për pagesat që përpunon vetë, konfirmoi Google. Google tha se do të “ndërtohet mbi” një politikë që prezantoi në Korenë e Jugut, ku vazhdon të marrë një tarifë prej 11% për blerjet e abonimit të bëra përmes faturimit alternativ, i cili u bë i kërkuar nga një ligj i fundit i miratuar në vend.

Lëvizja ushtron gjithashtu presion mbi Apple, e cila është e vendosur kundër faturimit të palëve të treta në iPhone App Store për mallrat digjitale dhe argumenton se App Store e saj konkurron me Google Play, veçanërisht kur bëhet fjalë për kushtet dhe tarifat e shpërndarjes së aplikacioneve.

Apple ka luftuar kundër një padie, që aktualisht po apelohet, nga Epic Games. Nëse zhvilluesi mund të ofrojë faturim alternativ në SHBA. Apple ende nuk ka diskutuar publikisht se si do të trajtojë faturimin alternativ në Kore dhe po gjobitet me miliona euro në Hollandë për shkak të qasjes së saj ndaj rregullimit të faturimit të aplikacioneve atje.

Lexoni: Epic Games i kërkon gjykatës të ndalojë “hakmarrjen” e Apple

Spotify është një nga kompanitë më të rëndësishme që kritikon publikisht Apple dhe politikat e saj të App Store që marrin një pjesë të abonimeve të përsëritura. Ajo ka paraqitur ankesa në Bashkimin Europian dhe, vitin e kaluar, një zyrtar i Spotify i tha Kongresit se tarifat që i paguan Apple janë të padrejta, sepse Apple nuk paguan të njëjtat tarifa për shërbimin e vet Apple Music.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0