Google Chrome së shpejti do të vijë me një ide që pritet të ndryshojë botën e internetit


Ekipi pas Google Chrome, shfletuesi më i popullarizuar në botë, po konsideron një ide që do të ndryshonte mënyrën se si ne të gjithë e përdorim internetin, sipas një raporti të ri nga Wired.

Sa herë që hapni shfletuesin tuaj të internetit për të vizituar një faqe interneti sot, ose kërkoni emrin e faqes në një motorr kërkimi si Google, ose ju shkruani një adresë të veçantë, ose URL, në shfletues.

Lexoni: Versioni më i fundit i Chrome mundëson shkarkimin e faqeve për lexim offline

Mund të jetë e thjeshtë që të kërkoni nëse kujtoni disa URL, apo dhe duke shtuar një “.com” në shumicën e emrave të biznesit, por kjo nuk është gjëja më ideale. Disa faqe tani kanë domain-e të ndryshme si “.biz” ose “.info” dhe duke qenë se shumica e njerëzve përdorin smartphone-ët ndërsa kërkojnë, zakonisht nuk mund të shohin URL-në e plotë dhe në këtë mënyrë është mjaft e thjeshtë për kriminelët kibernetikë të mashtrojnë njerëzit të mendojnë se ata ndodhen në një faqe interneti të besuar.

Për këto arsye dhe të tjera, ekipi i Google Chrome mendon se është koha për të dalë me një zgjidhje më të mirë.

“URL-të janë të vështirë për t’u lexuar dhe është e vështirë të dihet se cila pjesë e tyre duhet të besohet dhe në përgjithësi nuk mendoj se ato po funksionojnë si një mënyrë e mirë për të përcjellë identitetin e faqes,” u shpreh Adrienne Porter Felt inxhiniere pranë Google Chrome.

“Pra, ne duam të lëvizim drejt një mënyre ku identiteti është i kuptueshëm nga të gjithë – ata e dinë se me kë po flasin kur përdorin një faqe interneti dhe mund të arsyetojnë nëse mund t’i besojnë apo jo. Ne duam të sfidojmë se si duhet të shfaqet URL-ja dhe po gjejmë mënyrën e duhur për të përcjellë identitetin.”

Lexoni: CEO i Google shprehet se “inteligjenca artificiale është si zjarri”

Ekipi i Google Chrome ende nuk ka bërë publike një zgjidhje për URL-të, pasi akoma janë duke punuar për zgjidhjen ideale. Sipas Wired do të jetë më i sigurtë se konfigurimi aktual dhe më i përshtatshëm për njerëzit që t’i mbajnë mend.

Adrienne Porter Felt tha se ekipi i saj “do të jetë më i gatshëm të flasë publikisht për idetë e veta këtë vjeshtë ose në pranverë.”

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale