Gjermania e interesuar për mbështetjen e industrive shqiptare - Business Magazine Albania

Gjermania e interesuar për mbështetjen e industrive shqiptare


Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati priti dje në një takim Kryeministrin e Landit të Hessen në Gjermani Volker Bouffier, i cili po zhvillon një vizitë në Shqipëri së bashku me një grup deputetësh të këtij Landi, me ftesë të Kryeministrit Edi Rama.

Në bisedën me zyrtarin e lartë gjerman, Ministri Bushati vlerësoi bashkëpunimin dhe mbështetjen e Gjermanisë për vendin tonë në procesin e reformave, si rezultat i të cilave, Shqipëria, si vend kandidat, është sot më pranë hapjes së negociatave për anëtarësim në BE.

Ministri Bushati falënderoi Kryeministrin Bouffier për ndihmën konkrete që shteti i Hessen po i ofron Shqipërisë nëpërmjet mbështetjes me bursa për studentët shqiptarë, për trajnim profesional, një fushë ku, sic vuri në dukje Ministri Bushati, në Shqipëri ka ende mungesa dhe që është e lidhur drejtpërdrejt me nevojat e tregut.

Më tej, Ministri Bushati theksoi domosdoshmërinë e intensifikimit të lidhjeve ekonomike dhe marrëdhëniet në fusha të ndryshme të sektorit ekonomik, ku shteti i Hessen, si një nga ekonomitë më të shëndetshme në Gjermani, ka shumë për të ofruar. ​

Nga ana e tij, Kryeministri Bouffier nënvizoi se vizita e tij kishte për qëllim, ndër të tjera, rritjen e interesit të publikut gjerman për vendin tonë.

Bouffier ndau mendimin e Ministrit Bushati për rëndësinë e forcimit të bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve, përmes Dhomave të Tregtisë dhe Dhomave Artizanale në shërbimet e transportit (Aeroporti Ndërkombëtar Frankfurt), SME-ve, industrisë kimike dhe farmaceutike, etj.

Investitorët kërkojnë siguri dhe stabilitet – theksoi Kryeministri, duke nënvizuar rëndësinë e një sistemi drejtësie të pavarur dhe luftën kundër korrupsionit, për çka Ministri Bushati e njohu me masat e marra nga qeveria shqiptare për këtë qëllim.

Burimi: kohajone.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0