Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G: Përvoja të mrekullueshme celulare, të hapura për të gjithë - Business Magazine Albania

Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G: Përvoja të mrekullueshme celulare, të hapura për të gjithë

Galaxy A53 5G

Samsung Electronics sot prezantoi Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G, duke ofruar një paketë të plotë të inovacioneve më të fundit Galaxy dhe një përvojë të plotë celulare. Me një procesor krejt të ri, i shoqëruar me kamerën AI të Galaxy, ekran të gjerë dhe jetëgjatësi dyditore të baterisë[1], seria e re Galaxy A ofron lidhje 5G, siguri të lartë, një dizajn elegant dhe përvoja të përparuara të lidhura. Plus, të dyja pajisjet mbështesin përmirësimet e vazhdueshme të One UI dhe OS Android dhe përditësimet e sigurisë[2]  për të siguruar që përvoja e përdoruesit të jetë gjithmonë e mrekullueshme.

“Ne besojmë se të gjithë e meritojnë mundësinë për të përjetuar ndikimin pozitiv që teknologjia celulare mund të ketë në jetën e tyre,” tha TM Roh, President dhe Shef i Biznesit MX (Mobile eXperience) të Samsung Electronics. “Me lançimin e fundit të serisë Galaxy A, ne po e bëjmë më të lehtë se kurrë të shijojmë përvojën e avancuar, inovative celulare të Galaxy.”

Realizoni një shkrepje fantastike në çdo situatë

 

Qoftë duke krijuar përmbajtje apo duke e ndarë atë me miqtë, Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G ofrojnë një përvojë të avancuar të kamerës, e mbushur me shumë nga veçoritë e fuqishme dhe argëtuese nga seria Galaxy S. Sistemi me katër kamera i Galaxy A53 5G përmban një kamerë OIS 64 MP me teknologjinë VDIS që realizon shkrepje të qarta dhe të qëndrueshme çdo herë. Ndërkohë, një kamerë e përparme me rezolucion të lartë 32 MP ofron selfie të shkëlqyera dhe përvoja të qarta video call.

Me një procesor krejt të ri 5 nm, kamera inovative e serisë së re Galaxy A me inteligjencë artificiale e bën çdo imazh të duket fantastik – edhe në ndriçim të ulët. Modaliteti i përmirësuar i natës sintetizon automatikisht deri në 12 imazhe në të njëjtën kohë, kështu që fotot e natës duken të ndritshme. Dhe kur regjistroni video në mjedise me dritë të ulët, shpejtësia e kuadrove të serisë Galaxy A rregullohet automatikisht për të krijuar video të qarta.

Portrait Mode i përmirësuar kap thellësinë dhe siluetën e subjektit më saktë falë kamerave të dyfishta dhe inteligjencës artificiale të fuqishme. Dhe me Fun Mode, momentet mund të përforcohen duke përdorur filtra dhe efekte që tani funksionojnë me lentet ultra të gjera. Plus, Photo Remaster i jep jetë të re fotove të vjetra dhe me cilësi të ulët dhe Object Eraser heq imazhet e padëshiruara të fotove në sfond.

Maksimizoni përvojat e shikimit kudo, në çdo kohë

Në të kaluarën, një ditë me diell mund ta bënte të vështirë për të parë se çfarë është në ekranin e një smartphone, por algoritmi inteligjent i serisë së re Galaxy A siguron që ekrani të shfaqi çdo detaj, edhe në hapësirat e jashtme. Ekrani i gjerë 6,5 inç[3] Super AMOLED i Galaxy A53 5G ofron gjithashtu një shpejtësi rifreskimi 120 Hz për një përvojë gjithëpërfshirëse ndërsa Galaxy A33 5G përmban një ekran Super AMOLED 6,4 inç[4] me një shpejtësi rifreskimi 90 Hz. Plus, seria e re Galaxy A tani është e pajisur me jetëgjatësi baterie deri në dy ditë dhe karikim super të shpejtë 25 W[5]  – kështu që shikimi, transmetimi dhe çdo gjë tjetër mund të zgjasin më shumë.

Dizajn i bukur dhe i qëndrueshëm

Seria e re Galaxy A është krijuar me mjeshtëri për të qenë në modë, funksionale dhe e qëndrueshme. Korniza e hollë e pajisjes krijon një pamje të lëmuar dhe elegante dhe dizajni Ambient Edge ndërthur pa probleme kamerën me trupin e telefonit. Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G kanë rezistencën e fortë Corning® Gorilla® Glass 5 dhe IP67[6] ndaj ujit dhe pluhurit, duke ofruar qëndrueshmëri dhe qetësi.

Samsung ka sfiduar gjithmonë kufijtë e teknologjisë dhe do të vazhdojë të rimendojë se si t’i përdorë më mirë resurset e planetit. Me Galaxy for the Planet, Samsung është i përkushtuar të ndërmarrë veprime të prekshme mjedisore, për një planet më të shëndetshëm deri në vitin 2025. Duke u mbështetur në përpjekjet për qëndrueshmëri të Samsung, seria Galaxy A[7] heq spinën e karikuesit dhe zvogëlon madhësinë e paketimit. Paketimi përdor gjithashtu letër me burim të qëndrueshëm, ndërsa vetë pajisja përdor materiale të ricikluara pas konsumit (PCM) për butonat anësore dhe portat e kartave SIM.

Përtej materialeve, jetëgjatësia e serisë së re A është zgjatur. Të dyja pajisjet garantojnë deri në katër gjenerata të përmirësimeve të One UI dhe Android OS dhe deri në pesë vjet përditësime sigurie. Këto veçori i lejojnë përdoruesit të aksesojnë softuerin dhe sigurinë më të fundit për të maksimizuar ciklin e jetës së smartphone-ve.

Përvoja e lidhur e Galaxy, e sigurt dhe në duart tuaja

Seria e re Galaxy A siguron që të dhënat dhe informacioni të qëndrojnë të mbrojtura dhe të sigurta falë Samsung Knox. Kur ruani fotografi private, shënime dhe aplikacione, Secure Folder u ofron përdoruesve një kasafortë digjitale të koduar, në mënyrë që vetëm ata të kenë akses në përmbajtjen e tij. Duke përdorur Private Share[8], përdoruesit mund të kontrollojnë saktësisht se kush ka akses në skedarë dhe për sa kohë. Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G do të përfshijnë gjithashtu Samsung Wallet[9] i ri, një vend i përshtatshëm dhe i mbrojtur për të ruajtur në mënyrë të sigurt gjithçka, nga kartat e imbarkimit te kartat e kreditit.

Galaxy A53 5G dhe A33 5G funksionojnë pa problem me pajisjet e tjera Galaxy për përvojën e plotë dhe të lidhur të ekosistemit Galaxy. Opsionet e audios zgjerohen duke lidhur serinë Galaxy Buds me një sërë pajisjesh, duke përfshirë Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G. I disponueshëm në Galaxy Buds Pro dhe së shpejti në Galaxy Buds2 dhe Buds Live, përdoruesit do të jenë në gjendje të shijojnë teknologjinë 360 Audio[10]  e cila jep tingull të vërtetë, zhytës dhe 3D. Kur është koha për t’u bërë produktiv, përdorni Link to Windows[11]  për të lidhur serinë e re Galaxy A me një kompjuter Windows për të kopjuar dhe transferuar skedarë dhe madje për t’iu përgjigjur telefonatave ose mesazheve.

Disponueshmëria[12]

Galaxy A53 5G do të jetë i disponueshëm në Kosovë nga 1 Prilli, ndërsa A33 5G do të jetë i disponueshëm në fillim të muajit prill 2022.

***

[1] Vlerësuar kundrejt profilit të përdorimit të një përdoruesi mesatar/tipik. Vlerësuar në mënyrë të pavarur nga Strategy Analytics midis 20.01.2022–01.31 në MB me versionet e para-publikimit të SM-A536 dhe SM-A336 nën cilësimin e parazgjedhur duke përdorur rrjetet LTE dhe 5G Sub6 (NUK testohen nën rrjetin 5G mmWave). Jetëgjatësia aktuale e baterisë ndryshon sipas mjedisit të rrjetit, veçorive dhe aplikacioneve të përdorura, frekuencës së telefonatave dhe mesazheve, numri i herëve të karikimit dhe shumë faktorë të tjerë..

[2] Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G mbështesin deri në katër gjenerata të përmirësimeve të One UI dhe Android OS dhe deri në pesë vjet përditësime sigurie.

[3] E matur në mënyrë diagonale, madhësia e ekranit është 6.5″ në drejtkëndëshin e plotë dhe 6.3″ duke llogaritur cepat e rrumbullakosur. Zona aktuale e shikimit është më e vogël për shkak të cepave të rrumbullakosura dhe kamerave.

[4] E matur në mënyrë diagonale, madhësia e ekranit është 6.4″ në drejtkëndëshin e plotë dhe 6.2″ duke llogaritur  cepat e rrumbullakosur. Zona aktuale e shikimit është më e vogël për shkak të cepave të rrumbullakosura dhe kamerave.

[5] Karikues muri shitet veçmas; përdorni vetëm karikues dhe kabllo të miratuara nga Samsung. Për të shmangur dëmtimin e pajisjes tuaj, mos përdorni bateri, karikues ose kabllo të papajtueshme, të konsumuara ose të dëmtuara. Mbështet karikim super të shpejtë deri në 25 W. Për më shumë informacion mbi pajisjen tuaj, ju lutemi vizitoni www.samsung.com .

[6] Bazuar në kushtet e provës për zhytje deri në 1 metër ujë të ëmbël për deri në 30 minuta. Nuk këshillohet për përdorim në plazhe, pishina ose pranë ujit me sapun. I sigurt vetëm ndaj presionit të ulët të ujit. Thajeni pasi laget.

[7] Pajisje të zgjedhura Galaxy A të lançuara në vitin 2022 dhe të tjera që do të vijnë.

[8] Veçoritë Private Share kërkojnë që dërguesi dhe marrësi të kenë pajisje celulare Galaxy me Android 9 ose version më të ri dhe aplikacionin Private Share..

[9] Samsung Wallet do të mbështetet në Galaxy A53 5G dhe Galaxy A33 5G. Disponueshmëria dhe koha mund të ndryshojnë në varësi të tregut.

[10] Disponueshmëria e 360 Audio kërkon një përditësim të softuerit nëpërmjet aplikacionit Galaxy Wearable duke filluar nga 30 mars 2022.

[11] Përdoruesit duhet të lidhin pajisjen e tyre Samsung Galaxy me PC-në e tyre Windows përmes ‘Link to Windows’ në telefon dhe Your Phone App në PC dhe të ndjekin kërkesat e konfigurimit, duke përfshirë hyrjen në të njëjtën llogari të Microsoft. ‘Link to Windows’ është e ngarkuar paraprakisht në pajisje të zgjedhura Samsung Galaxy. PC (Your Phone App) kërkon Windows 10 ose më lart. Telefoni juaj kërkon që pajisja Samsung Galaxy të jetë e ndezur dhe e lidhur me të njëjtin rrjet Wi-Fi si kompjuteri. Disa aplikacione celulare mund të kufizojnë përmbajtjen për t’u ndarë në ekrane të tjera ose mund të kërkojnë një ekran me prekje për të qenë në gjendje të ndërveprojë me ta. Disa aplikacione në ekranin e telefonit mund të kërkojnë abonim dhe Actual UI mund të jetë e ndryshme.

[12] Disponueshmëria mund të ndryshojë sipas tregut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0