Fuqizohet euro ndaj lekut - Business Magazine Albania

Fuqizohet euro ndaj lekut

Euro ka filluar të vlerësohet në tregun e brendësh, duke fituar pikë ndaj lekut. Rritja ka ardhur ditët e fundit, duke e cuar monedhën europiane në gati 117 lekë, nga rreth 113 lekë që ishte në ditët e fundit të muajit.

Në pikat e këmbimit valutor ajo këmbehet me 116.6 lekë.

Ndërsa janë të shumtë faktorët e zhvlerësimit të monedhës europiane, ku kryesore vlerësohet të jetë politika e Bankës Qëndore Europiane për të mbajtur monedhën e saj të dobësuar gjatë muajve të kaluar si një mundësi për të nxitur eksportet e saj në botë, rritja e euros u jep shpresë kompanive shqiptare eksportuese, të cilat kanë humbur këto muaj për shkak të kursit të këmbimit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0