Fortnite dhe Epic Games Store po vijnë në iOS në Evropë - Business Magazine Albania

Fortnite dhe Epic Games Store po vijnë në iOS në Evropë

Fortninte & Epic

Katër vjet pas largimit nga iOS, Fortnite do të rikthehet, por vetëm lojtarët evropianë do të përfshihen. Mosmarrëveshja e pafund midis Epic Games dhe Apple rreth tarifave të dyqanit të aplikacioneve të kompanisë mori një kthesë të papritur, kur krijuesi i iPhone njoftoi ndryshime që po vijnë në iOS në Bashkimin Evropian.

Në një përpjekje për të respektuar Aktin e Tregjeve Dixhitale (DMA), një sërë rregullash pro konkurrencës të zbatuara për të rregulluar gjashtë nga kompanitë më të mëdha teknologjike, Apple do të fillojë të lejojë aplikacionet të “sideload”-en, Apple do të fillojë të lejojë aplikacionet të “ngarkohen anash” – të instaluara nga burime përtej mureve të App Store.

Ndryshimet e rëndësishme do t’i lejojnë zhvilluesit të shpërndajnë aplikacione iOS përmes kanaleve alternative madje të krijojnë tregjet e tyre të aplikacioneve. Apple ka rezistuar prej kohësh duke lejuar zhvilluesit e iOS të ofrojnë aplikacionet e tyre përmes ngarkimit anësor, siç e lejon Google Play, duke argumentuar se kjo praktikë do të dobësonte standardet e sigurisë dhe privatësisë së platformës.

Rindërtimi i Dyqanit të Aplikacioneve të Apple në Bashkimin Evropian është një largim i madh nga gjendja aktuale, por Epic Games nuk është i kënaqur me detajet e mënyrës së zbatimit të pajtimit të Apple me Aktin e Tregjeve Dixhitale. Tim Sweeney, CEO i Epic, kritikoi planet e Apple më të enjten, duke i quajtur planet e shpallura të kompanisë si “hot garbage” e cila përballët me tarifa të paarsyeshme.

Edhe pse vazhdon të luftojë kundër politikave të Apple, Epic po përgatit rinisjen e saj në iOS. Përtej zhvillimit të Fortnite dhe Unreal Engine, Epic drejton gjithashtu Epic Game Store, një vitrinë dixhitale për lojërat PC që disponohet gjithashtu në Mac. Ashtu si Apple, Epic sjell të ardhura si pronar dixhital përmes Epic Game Store, megjithëse pjesa e saj prej 13% , zhvilluesit mbajnë 88%, dhe qasja ndaj blerjeve brenda aplikacionit është shumë më pak agresive sesa politikat e vetë Apple.

Epic dukshëm shikon një të ardhme të shfrenuar në vazhdim të ndërtimit të bizneseve të tij si një treg software-sh. Ky vizion po bëhet gjithnjë e më i qartë në Fortnite, i cili ka evoluar nga disa mënyra lojërash me armë nga një lojë e thjeshtë “third-person” në një portal të plotë për lojëra dixhitale në stilin e Roblox. Fortnite ofron tani mijëra lojëra të gjeneruara nga përdoruesit së bashku me formatin klasik të betejës riyale, duke përfshirë një trio të ri të titujve të shkëlqyeshëm të zhvilluar nga Epic vetë, të cilat ofrojnë alternativa për lojën royale me betejë duke përfshirë mbijetesën, garën, dhe ritmin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0