Fitimet e Samsung janë rritur gjatë pandemisë COVID-19

Fitimet e Samsung janë rritur gjatë pandemisë COVID-19

Samsung

Fitimet e përgjithshme të Samsung u rritën me 23% në tre mujorin e dytë të 2020-ës, krahasuar me një vit më parë.

Rezultatet financiare u arritën nga kërkesa e lartë për çipe kompjuterike, që çoi në rritjen e çmimeve në tregjet globale. Miliona njerëz punuan nga shtëpia gjatë pandemisë, kështu që kërkesat për çipe u rritën ndjeshëm.

Qendrat e të dhënave kanë zgjeruar kapacitetet e tyre për të mbështetur punën dhe mësimdhënien nga shtëpia. Edhe kompanitë rivale të Samsung si SK Hynix dhe Micron Technology patën rritje të fitimeve dhe të ardhurave.

Lexoni: Shkencëtarët zgjidhin misterin e origjinës së Stonehenge

Samsung pret që shitjet e telefonave inteligjentë të rriten tremujorin e ardhshëm për shkak të lançimit të Galaxy Note 20 dhe një telefoni të palosshëm, me shumë mundësi Galaxy Z Fold 2.

Në Prill OnePlus prezantoi modelet e reja. Në shtator Apple prezanton iPhone 12 dhe Google prezanton Pixel 5 një muaj më vonë. Më 5 Gusht Samsung do të zbulojë gjeneratën e re të Galaxy Note.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0