Finalja Uplift: ju njohim me 4 çmimet e para - Business Magazine Albania

Finalja Uplift: ju njohim me 4 çmimet e para

Finalizohet programi 4 mujor i akselerimit UPlift. Mbrëmja finale mblodhi së bashku startupe, investitorë dhe përfaqësues nga ministria e sipërmarrjes dhe shumë institucione të tjera.

Më poshtë ju njohim me 4 vendet e para të vlerësuar në finale.

Vendi i Parë: Recro

Recro është një dyqan online për kursim te qëndrueshem, që zgjedh produkte të përdorura nga komuniteti rom në Shqipëri dhe i kuron ato në kushte të reja për klientin. E gjithë kjo duke larë, hekurosur dhe qepur, të markuara nën etiketën e tyre.

“Ne nuk jemi më të mirët për shkak të estetikës apo shijes sonë të mahnitshme për të zgjedhur produkte të mahnitshme, por sepse ju ofrojmë produkte të përdorura që duken si të reja”, tha Daniela në skenën e Demo-Day.

Vendi i dytë: Mirjana Josifoska

Mirjana Josifoska është stilistja e parë e markës së kapeleve maqedonase. Ata prodhojnë kapele dhe aksesorë flokësh të bërë nga mbetjet e tekstilit, mbetjet dhe pëlhurat e prodhuara nga punishtet e tekstilit në vend. Synimi është krijimi i kapeleve të bukura dhe elegante, duke mbrojtur mjedisin.

“Me ndihmën e asistentit të prodhimit, dizajnerit grafik, fotografit dhe avokatit krijuam markën e parë maqedonase të kapeleve të stiluara. Arritëm të kapnim 5 për qind të tregut të kapeleve maqedonase. Ne i shesim produktet tona online dhe në dyqane fizike. Ne duam të zgjerohemi në tregjet e Ballkanit, BE-së dhe SHBA-së dhe ta bëjmë modën të qëndrueshme”, ka thënë Mirjana Josifoska.

Vendi i tretë: Codon 

Codon është një aplikacion SaaS për institucionet e kujdesit shëndetësor që mbulon një gamë të gjerë detyrash: nga thjeshtimi i fluksit të punës për mjekët, deri te ofrimi i përvojës superiore të pacientit dhe gjithçka në mes, si zvogëlimi i kostove administrative dhe reduktimi i gabimeve.

“Codon ka ndërtuar një zgjidhje të teknologjisë së informacionit të kujdesit shëndetësor, të bazuar në cloud, që ndihmon ofruesit e kujdesit shëndetësor të reduktojnë kohën e kthimit për rezultatet e laboratorit, të reduktojnë kostot operacionale në 40 për qind, të reduktojnë kohën e pritjes së pacientëve dhe të zvogëlojnë kohën që mjekët shpenzojnë për punën administrative me 50 për qind”, tha Kushtrimi nga Codon.

Vendi i katërt: ConsciESG 

ConsciESG është një startup vlerësimi të dhënash dhe kërkimi të inkorporuar në SHBA që aspiron të ripërcaktojë integrimin e ESG për investitorët dhe kompanitë institucionale, duke i ndihmuar ata të ofrojnë fitime më të larta dhe vlerë sociale. Zgjidhjet e tyre do të ofrohen përmes një platforme SaaS, ku kompanitë mund të raportojnë dhe krahasojnë ndikimin e tyre pozitiv ESG dhe investitorët mund të kenë akses në të dhëna të besueshme dhe transparente që udhëheqin vendimet e portofolit të tyre.

Adeliada nga ConsciESG tha se, “ne jemi krenarë që e marrim Shqipërinë globalisht. Ne kemi testuar metodologjinë tonë me ekspertë në rajonin nordik dhe kemi kryer gjithashtu intervista të drejtpërdrejta me klientët amerikanë dhe gjithashtu marrës krenarë të çmimit të UNDP Boost për Idenë Inovative të Grave”.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0