Facebook do të lançojë opsionin e ri për blerje “Shops”

Shops

“Facebook po lançon ‘Shops’, një shërbim që do t’i lejojë bizneset të shfaqin dhe shesin produkte në platformat më të mëdha të rrjetit social në botë”, tha Shefi Ekzekutiv i kompanisë, Mark Zuckerberg.

Lexo: Si do të jetë e ardhmja e punës në zyrë

Lëvizja për të ndërtuar dyqanet online (e-commerce) vjen pasi Facebook lançoi vitin e kaluar, opsionin e limituar të Shopping përmes opsionit Photo-sharing në Instagram dhe shkëmbimit të mesazheve në WhatsApp. Udhëheqësit e kompanive, që i bëjnë platformat më miqësore për biznesin, do të gjenerojnë të ardhura të reja nga reklama, edhe pse rritja e përdoruesit ngadalësohet.

Facebook Shops do të lidhin së paku disa nga këto përpjekje së bashku, duke i bërë të mundur bizneseve të krijojnë një dyqan të vetëm online, të arritshëm si në Facebook ashtu edhe në Instagram. Një veçori tjetër do të jetë mundësimi i blerjeve brenda aplikacionit, ndërsa një veçori më e integruar e mesazheve do t’i lejojë klientët të bisedojnë me bizneset përmes WhatsApp, Messenger ose Instagram Direct.

Zuckerberg tha gjithashtu se rrjeti më i madh social në botë do të punojë më ngushtë në integrimin e produkteve me Shopify (SHOP.N) (SHOP.TO) dhe shtatë platforma të tjera të tregtisë online. Ai e kishte ftuar drejtorin e përgjithshëm të Shopify Tobias Lütke të bashkohej me të në një video livestreamed duke njoftuar partneritet mes tyre.

Aksionet e Shopify shënuan një ulje pas lançimit të Dyqaneve në Facebook, pastaj u ngritën pas paraqitjes së Lütke. Aksionet e të dy kompanive u rritën mbi 2% në tregun e SHBA-së.

Ashtu si opsionet e tjera të dyqaneve online (e-commerce) në Facebook edhe opsioni Shops do të jenë falas, që bizneset të kenë akses me shpresën se do të rrisin angazhimin e konsumatorit dhe shitjet e reklamave.

“Modeli ynë i biznesit këtu është reklama,” tha Zuckerberg. “Ne e dime se Shops janë të vlefshme për bizneset dhe nuk duam që t’i ngarkojmë bizneset të paguajnë për këtë opsion. Ata në përgjithësi do të bëjnë më shumë oferta për reklama dhe përfundimisht do të fitojmë para në atë mënyrë. ”

Lexo: OBSH: Më shumë të rinj po raportojnë probleme të shëndetit mendor

Facebook po përdor gjithashtu një mjet për të lidhur programet e besnikërisë dhe një veçori tregtare, që tregon etiketat e produkteve në video live, duke lejuar shikuesit të bëjnë blerje ndërsa shikojnë. Zuckerberg tha se më shumë se 800 milionë njerëz angazhohen me video live çdo ditë në Facebook dhe Instagram.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale