Expo Milano 2015 - Dita Kombëtare e Shqipërisë - Business Magazine Albania

Expo Milano 2015 – Dita Kombëtare e Shqipërisë


Më datë 19 Tetor 2015 me rastin e Festës së Lumturimit të Nënë Terezës, në ambientet e Pavijonit të Shqipërisë në Expo Milano 2015 u organizua dita kombëtare e Shqipërisë.

 

Me praninë e Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Z. Arben Ahmetaj, Ministrit të Kulturës Znj. Mirela Kumbaro si pjesë e Delegacionit Shqiptar në EXPO, si dhe me mbështetjen e Z. Genti Beqiri, Komisar i Përgjithshëm i Shqipërisë në Expo dhe njëkohësisht Drejtor Ekzekutiv i Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) si kuratore e këtij eventi, u zhvillua ceremonia e hapjes në këtë ditë të shënuar të Shqipërisë në Expo Milano 2015.

Minstri Ahmetaj në fjalën përshëndëtëse përgëzoi pjesmarrjen e Shqipërisë në këtë organizim me të tilla përmasa dhe theksoi faktin se ky aktivitet ishte një mundësi shumë e mirë për promovimin e turizmit, traditave, vlerave kulturore e kulinarise shqiptare.

Gjate eventit maratonë për vizitorët u organizuan një sërë aktivitetesh me synim zbulimin e kulturës, traditës dhe folklorit shqiptar, ndër të cilat një stendë me ushqime tipike shqiptare, me menu dhe receta te prezantuara për të ftuarit, video projektime të aktiviteteve të Shqipërisë dhe shoqatave të ndryshme në Itali.

Një sfilatë gjatë së ciës u prezantuan te rinj te veshur sipas krahinave të ndryshme të Shqipërisë u shoqërua edhe me valltarë dhe grupe eksperte të cilët performuan vallet tipike shqiptare.

Ky event madhështor shënoi një kthesë të rëndësishme në prezantimin e Shqipërisë në Panaire ndërkombëtare të këtij formati, duke mundësuar kështu një njohje të gjerë të kulturës, traditave dhe artit kulinar shqiptar.

 

Ky artikull u publikua së pari tek website zyrtar i AIDA në linkun:

http://www.aida.gov.al/lajme/dita-kombetare-e-shqiperise-ne-expo-milano-2015

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0