Eurozona në rrezik për shpërbërje - Business Magazine Albania

Eurozona në rrezik për shpërbërje


FRANKFURT- Sipas një ankete të Sentix, e cila merret me studimet e pritshmërive të tregjeve, rreziku për shpërbërjen e Eurozonës, brenda 12 muajve u rrit për shkak të problemeve në Greqi dhe Portugali.

Në përfundimet e anketës së Sentix mbi “Indeksin e Shpërbërjes së Eurozonës” për muajin shtator thuhet se gjendja e brishtë e Eurozonës në krahasim me muajt e shkuar nuk ka ndryshuar dhe ka nxjerrë në pah një tablo të zymtë.

Ndërkohë që “Indeksi i Shpërbërjes së Eurozonës” një muaj më parë ishte 15.7 %, këtë muaj ai ka pësuar një rritje sipas Sentix duke shkuar në 16.3%.  Kjo do të thotë se 16.3% e të intervistuarve mendojnë që Eurozona mund të shpërbëhet brenda një periudhe prej 12 muajsh.

burimi: rtvscan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0