Europa dënon kompaninë Google me 1.7 miliardë dollarë gjobë


Bashkimi Europian ka dënuar Google me një gjobë tjetër të madhe, e treta kjo tashmë. Mendohet se e gjitha kjo është bërë për konkurrencë. Komisioni Europian të mërkurën urdhëroi Google të paguajë 1.7 miliardë dollarë për abuzimin e pozitës së saj dominante në reklamat e kërkimit në internet.

Komisioneri Margrethe Vestager tha se Google kishte forcuar dominimin e saj dhe kishte mbrojtur veten nga presioni konkurrues, duke imponuar kufizime kontraktuale në faqet tjera të internetit. Sipas Komisionit, Google i bllokoi rivalët e tij të vendosin reklama në faqet e internetit të palëve të treta, duke imponuar klauzolat e ekskluzivitetit në kontratat AdSense. AdSense është një produkt i Google, që vepron si një ndërmjetës midis reklamuesve dhe pronarëve të faqes, të cilët dëshirojnë të përfitojnë nga rezultatet e kërkimit. Vestager tha për gazetarët se kjo sjellje jo e mirë ka vazhduar për rreth 10 vite. Dhe madhësia e gjobës është ajo që e dëshmon këtë gjë. Fitimet e Google ishin gati 31 miliardë dollarë në vitin 2018.

Komisioni tha se Google ndaloi praktikën e paligjshme, pasi rregullatori i dërgoi një deklaratë kundërshtuese në korrik 2016. Rregullatorët e BE kanë marrë një qasje shumë më të fuqishme për kompanitë e Big Tech sesa homologët e tyre amerikanë, veçanërisht kur bëhet fjalë për konkurrencën, mbrojtjen e të dhënave dhe çështjet e taksave. Komisioneri i Konkurrencës i BE Margrethe Vestager vë në dijeni kompaninë Google për një gjobë të tretë.

Lexo: Një komandë e re në Google ju tregon nëse fjalëkalimi juaj është i pasigurtë

Komisioni urdhëroi kompaninë të paguajë 4.9 miliardë dollarë në korrik 2018 për të shtyrë në mënyrë të padrejtë aplikacionet e saj për përdoruesit e smartfonëve dhe për të penguar konkurrentët. Kjo pasoi një gjobë prej 2.4 miliardë dollarësh në Google për përdorimin e motorrit të kërkimit, për të drejtuar konsumatorët në platformën e vet të blerjes. Që nga viti 2017, kompania është gjobitur nga Europa me 8.2 miliardë euro. Paratë e grumbulluara nga gjobat do t’u dorëzohen shteteve anëtare të BE. Vestager sinjalizoi se Google mund të përballet me më shumë hetime, duke thënë se “ankesat vazhdojnë të vijnë”.

“Ne do të mbajmë zhvillimet e monitorimit dhe jemi ende duke hulumtuar në tregun e kërkimit për punë dhe kërkim lokal”, u shpreh ajo para gazetarëve.

Google tha në një deklaratë të mërkurën se në produktet e tyre tashmë është bërë një numër i madh ndryshimesh. Madje shtojnë se në muajt e ardhshëm do të bëhen përditësime të tjera, gjë e cila do të rrisë rivalitetin në Europë.

Kompania tha në një blog post të martën se ajo ishte duke bërë ndryshime të mëtejshme në shërbimin e saj bazuar në reagimet e  Komisionit Europian. Ajo ka filluar testimin e një formati të ri, që u siguron përdoruesve lidhje të drejtpërdrejta me faqet e ngjashme të blerjeve. Gjithashtu, do të kërkojë përdoruesit e rinj dhe ekzistues të Android në Europë, të cilët do të kenë mundësinë të shfletojnë çdo gjë që do t’ju duhet për përdorim. Sipas disa statistikave të publikuara, rezulton se Google ka pësuar një rënie të lehtë në treg.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale