Është thelbësore të jesh një CEO i suksesshëm, ja si ta bëni atë një prioritet - Business Magazine Albania

Është thelbësore të jesh një CEO i suksesshëm, ja si ta bëni atë një prioritet

CEO

Shumë themelues startup bëhen CEO të kompanive të tyre, megjithatë, përqindja e themeluesve që mbeten CEO bie me kalimin e kohës. Për të ruajtur suksesin tuaj si CEO, ju duhet të jeni shumë të motivuar, të nxitur dhe kurioz, por mbi të gjitha, duhet të keni një vullnet për të vazhduar të mësoni.

Disa këshilla dhe mënyra për të nxitur më tej urinë për njohuri dhe mësim të vazhdueshëm për të ruajtur suksesin janë:

Gjeni llojet e duhura të informacionit

CEO-t thuhet se lexojnë mesatarisht katër deri në pesë libra çdo muaj. Krahasuar me mesataren e përgjithshme të dy ose tre librave në vit, është e qartë se CEO-të e suksesshëm e marrin seriozisht mësimin e vazhdueshëm. Gjetja e kohës për të lexuar, si dhe për të dëgjuar podkaste ose libra audio është thelbësore. Krijoni kohë joproduktive të detyruara dhe angazhoni një pjesë të saj për të mësuar dhe dëgjuar burimet që i admironi dhe i besoni. Ndërsa gjetja e burimeve përkatëse të lidhura me biznesin është kritike, mësimi mund dhe duhet të vijë gjithashtu nga burime të ndryshme.

Merrni seriozisht mësimet nga rrjeti juaj

Ndërtimi i një rrjeti të kolegëve sipërmarrës dhe CEO ofron një tjetër burim të vlefshëm njohurish. Mos jini dritëshkurtër duke menduar se e dini gjithmonë se çfarë është më e mira. Hapeni mendjen tuaj ndaj ideve dhe perspektivave të reja të të tjerëve që ju besoni. Do t’ju ndihmojë të identifikoni mundësi që mund t’i neglizhoni ndryshe. Kur një teknologji ose ngjarje e re e rëndësishme ndikon në biznesin tuaj, do të dëshironi që njerëzit të flasin me të për përfitimet dhe rreziqet e mundshme që mund të krijojë. Rrethojeni veten me njerëz të motivuar dhe pozitivë për të rritur dëshirën tuaj.

Vlerësoni mësimet e nxjerra nga dështimet e të tjerëve

Ndërsa është e dobishme të dëgjosh se çfarë bëjnë drejt drejtuesit e biznesit, ka po aq mësime të vlefshme për dështimet. Të intervistuarit shpesh ndajnë pikat kryesore të kthesës në udhëtimet e tyre, çfarë kanë gabuar, çfarë shkoi mirë, si të punojnë mirë me anëtarët e bordit dhe më shumë. Ndërkohë që po merrni kohë për të mësuar nga dështimet tuaja, të qenit në gjendje të përfitoni nga mësimet e vështira të drejtuesve të tjerë të biznesit është një mënyrë shumë më pak e kushtueshme për të mësuar dhe parashikuar problemet e mundshme që mund të parandalohen.

Qëndroni të shkathët për të zbatuar më së miri njohuritë e tregut që zbuloni

Ka dëgjim të njohurive dhe të dhënave që janë lehtësisht të disponueshme në majë të gishtave nëse shikoni në vendet e duhura, madje po kërkohen mënyra për ta vënë atë në veprim. Kohët e fundit, AI gjeneruese ka testuar sipërmarrësit dhe liderët dhe aftësitë e tyre për t’u përshtatur për përfitimet e kompanive të tyre.

Nëse shfaqen të dhëna, zhvillime dhe teknologji të reja që duket se përbëjnë një kërcënim ose komplikojnë strategjinë tuaj aktuale, mos ngrini dhe mos e vendosni kokën në rërë. Gjeni një mënyrë për t’u përshtatur, pavarësisht nëse është futja në rrjetin tuaj, kërkimi i podkasteve që mbulojnë temën ose kërkoni këshilla nga bordi ose anëtarët e ekipit tuaj. Fuqia e vetes dhe e kompanisë suaj me një rrjedhë të vazhdueshme njohurish të reja nga burime të besuara do të jetë çelësi.

entrepreneur.com

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0