Endi dhe Babeta, vëlla e motër të apasionuar pas “handmade”


Pasioni për punët me dorë, i  ka shtyrë që krahas profesionit të tyre të krijojnë edhe një sipërmarrje të re. Quhen Babeta dhe Endi Rexhepi. Prej disa muajsh kanë krijuar sipërmarrjen e tyre në kryeqytet të punimeve me dorë të quajtur Eb_Handmad7. Ai është një dyqan online, i cili është i përqëndruar tek punimet me dorë, pikturat portretet dhe qëndisja. Me menaximin e të gjitha procedurave të këtij biznesi merren vetë Babeta dhe Endi. Endi është student i arkiteturës në degën e Interior Design. Me një pasion të madh për pikturën dhe artin, motër e vëlla vendosën që talentin ta shpalosin në punime reale dhe të shërbenin si biznes. Fillimisht krijuan një logo për biznsin e tyre dhe më pas procedurat vijuan radhazi, duke u bërë edhe publikimi i tyre në një faqe të thjeshtë instagrami.

Ajo ç’ka i bëri të besojnë se mund të ngrenë një biznes të suksesshëm ishte fakti që Endi pas një eksperience disa vjeçare në Turqi për disa trajnime, mori njohuritë e duhura për të krijuar këtë sipërmarrje.
Ndonëse ka disa muaj që është hapur si biznes, përshtypjet e klienteëve kanë qenë pozitive. Që në javën e parë krijuan klientët e parë. Fakt pozitiv ky për një sipërmarrës të ri. Të kontaktuar nga BusinessMag.al Babeta dhe Endi shprehen të kënaqur për arritjet edhe pse kjo në një kohë shumë të shkurtër.

Lexo:  Pas luftës në Kosovë, vjen suksesi në Amerikë. Historia e sipërmarrjes së familjes Bajrami

Produktet më të kërkuara janë shënjuesit e librave, portretet, çertifikatat e lindjeve, si dhe dedikimet e bëra sipas teknikës së djegies së letrës.
Për BusinessMag. al ato shprehen se synojnë që përmes dhuratave të tyre, klientët të ndihen të veçantë. Përpjekjet për risi bëjnë që çdo dhuratë të jetë me detaje specifike.

Në biznesin e handmade, Babeta dhe Endi kanë ardhur me një risi. Kjo risi përkon me sjelljen në Shqipëri dhe përdorimin e stilit të Ebrus që është një stil vizatimi që daton që me Perandorinë Osmane.
“Ne kemi një vision dhe ai është të krijojmë dhurata unike. Këtë e ndërthurim me dëshirat dhe pasionet e klientëve tanë në punime e në letër”- shprehen ata.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale