Ende faqe online aktive për bastet. AKEP urdhëron mbylljen e tyre


Pas mbylljes fizike të pikave të basteve, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike vijon me publikimin informacionit për bastet online, duke kërkuar mbylljen e menjëhershme të faqeve. AKEP veren se po vijon puna për të bllokuar aksesin te bastet sportive për të gjitha kompanitë e huaja që ofrojnë baste online. Autoriteti ka urdhëruar kompanitëtë mbyllinrreth 600 website që ofrojnë lojëra fati online.

Sipas Autoritetit, “AKEP në cilësinë e organit rregullator në këtë fushë është i vendosur për t’i shkuar deri në fund zbatimit të ligjit. AKEP kërkon nga kompanitë e internetit të bllokojnë menjëherë aksesin në këto ëebsite që ushtrojnë një aktivitet tashmë të paligjshëm në vendin tonë”.

Lexo: Ligji për ndalimin e basteve, një histori monopoli e frikshme!

Bastet dhe lojërat e fatit janë të paligjshme prej 1 janarit 2019. Pas kësaj datë nuk kanë munguar rastet deri në ndjekje penale për administratorët e kompanive që nuk zbatuan ligjin.

Lexo njoftimin tek AKEP

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale