Elon Musk gjykon stilin e jetës së Bezos duke thënë se ai duhet të punojë më shumë - Business Magazine Albania

Elon Musk gjykon stilin e jetës së Bezos duke thënë se ai duhet të punojë më shumë

stilin e jetës

Elon Musk, është shpallur personi i vitit nga revista TIME dhe në një intervistë për Financial Times, biznesmeni flet për tema të ndryshme, duke përfshirë edhe garën hapësinore që po ndodh mes milionerëve. Ai komentoi se Jeff Bezos duhet të kalonte më shumë kohë duke punuar në kompaninë e tij Blue Origin nëse donte të dilte përpara SpaceX në garë. “Ai nuk duket i gatshëm të shpenzojë energji mendore në detajet e inxhinierisë… por djalli është në detaje”, tha Musk.

Musk tregoi se ai punon çdo ditë, duke vënë 80 deri në 90 orë në javë në projekte për dy kompanitë e tij, Tesla dhe SpaceX. Komentet e bëjnë të qartë se ndërsa respektoni mendjen e konkurrentit tuaj, nuk ndjeni të njëjtën gjë për etikën e tyre të punës.

Lexoni: Elon Musk do të paguajë më shumë taksa se çdo amerikan tjetër në histori

“Në një farë mënyre, po përpiqem ta bëj atë të kalojë më shumë kohë në Blue Origin për ta çuar më tej. Siç thotë një miku im, [Bezos] duhet të kalojë më shumë kohë në Blue Origin dhe më pak në vaskë të nxehtë,” shtoi themeluesi i SpaceX.

Sipas Forbes, Musk ka rreth 252 miliardë dollarë sot në krahasim me 195 miliardë dollarë të Bezos. Marrëdhënia e tyre ka qenë gjithmonë konkurruese publikisht, veçanërisht nga ana e Musk, i cili ka ngacmuar Bezos në disa raste përmes llogarisë së tij në Twitter.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0