Elon Musk, Bill Gates dhe Jack Dorsey bënë një test personaliteti. 3 karakteristikat që kanë të përbashkëta - Business Magazine Albania

Elon Musk, Bill Gates dhe Jack Dorsey bënë një test personaliteti. 3 karakteristikat që kanë të përbashkëta

personaliteti

Siç kanë zbuluar të gjithë profesorët e menaxhimit, redaktorët e Cosmo dhe kolumnistët e Inc.com, pothuajse të gjithëve u pëlqen një test i mirë personaliteti. Këto teste mund të jenë akte të vetëeksplorimit dhe simbole të identitetit. Madje, disa të vërtetuara shkencërisht mund t’ju ndihmojnë të zbuloni pikat e forta dhe të dobëta dhe t’ju vendosin për sukses më të madh.

Por testet më të dobishme, të paktën, kërkojnë gjithashtu kohë. Kjo është arsyeja pse do të ishte e jashtëzakonshme nëse mund t’i bënit disa nga njerëzit më të ngarkuar dhe më të suksesshëm në botë të ulen dhe të bëjnë një të tillë. Por, kjo është ajo që Ray Dalio arriti për librin e tij  “Vlerat: Puna dhe Jeta”

Me sa duket, kur je një miliarder i bërë vetë, ke disa emra mjaft mbresëlënës në telefonin tënd. Kështu, kur Dalio donte të dinte se çfarë i bëri disa nga novatorët më të mëdhenj në botë, ai thirri Bill Gates, Elon Musk, themeluesin e Twitter-it, Jack Dorsey, dhe Reed Hastings të Netflix dhe u kërkoi atyre të merrnin pak kohë nga ndërtimi i raketave, lufta kundër klimës, ndryshimi, dhe krijimi i shfaqjeve të denja për argëtim për të marrë një vlerësim të thelluar të personalitetit. Çuditërisht, të gjithë ranë dakord.

Çfarë e bën një formësues?

Siç shpjegon Dalio në libër, përpjekja e tij për të gërmuar në atë që tiparet e personalitetit ndajnë sipërmarrësit që thyejnë rrugën buroi nga pensionimi i tij nga Bridgeëater, fondi mbrojtës që ai themeloi. Pa Dalion në krye, firma humbi vrullin. Dalio e vlerësoi këtë me mungesën e një lloji të veçantë personaliteti në mesin e punonjësve kryesorë, të cilin ai e përshkroi si “formues”.

“Një krijues është dikush që vjen me vizione unike dhe të vlefshme dhe i ndërton ato bukur, zakonisht mbi dyshimet dhe kundërshtimet e të tjerëve,” shkruan Dalio.

Si i gjeni dhe punësoni më shumë nga këta pionier jashtëzakonisht të vlefshëm? Dalio, i cili ishte tashmë një adhurues i madh i vlerësimeve të personalitetit dhe që i kishte përdorur ato në Bridegwater, kishte një frymëzim. Po sikur të mund të bindte disa nga shembujt më të mirë të formuesve që ai njihte – si Musk dhe Gates – që t’i nënshtroheshin një testi personaliteti?

Është e qartë se Dalio është një djalë bindës, sepse sipas librit të tij të gjitha këto ikona të biznesit ishin dakord. Dhe kur Dalio analizoi rezultatet e tyre, u shfaq një model i qartë. Krijuesit si Musk, Gates, Dorsey dhe Hastings ndajnë të gjithë një pjesë të vogël të tipareve kryesore të personalitetit.

Ata janë të vendosur deri në fiksim

“Ndonjëherë, vendosmëria ekstreme e [formuesve] për të arritur qëllimet e tyre mund t’i bëjë ata të duken kërkues ose të pavëmendshëm, gjë që u reflektua në rezultatet e testit të tyre. Asgjë nuk është aq e mirë sa duhet dhe ata përjetojnë hendekun midis asaj që është dhe asaj që mund të jetë si të dyja. një tragjedi dhe një burim motivimi i pafund”, shkruan Dalio.

Lexo edhe: 10 gjërat thelbësore për të bërë kur filloni biznesin tuaj të parë 

Kjo nuk do të thotë që krijuesit janë të pakujdesshëm. Musk ka folur në mënyrë prekëse për vendosmërinë e tij për t’i shërbyer njerëzimit, ndërsa Gates ka dhuruar një pjesë të madhe të pasurisë së tij për bamirësi. Thjesht do të thotë se në një nivel të përditshëm ata janë të lumtur të thyejnë disa vezë për të bërë një omëletë (edhe nëse ato vezë metaforike janë shpirtrat e punonjësve me performancë të dobët).

“Duke folur me ta dhe duke shqyrtuar pyetjet që çuan në këto vlerësime, u bë e qartë: Kur përballeshin me një zgjedhje midis arritjes së qëllimit të tyre ose kënaqjes (ose moszhgënjimit) të të tjerëve, ata do të zgjidhnin arritjen e qëllimit të tyre çdo herë,” vazhdon Dalio.

Ata janë shumë kurioz

“E vërteta ka shumë rëndësi për mua. Në mënyrë patologjike ka rëndësi për mua,” tha Elon Musk në një intervistë të fundit. Me sa duket, ai nuk është i vetmi formësues që ndjen një detyrim intensiv për të kuptuar botën thellë dhe qartë.

Kërkuesit priren të ndajnë atribute të tilla si kurioziteti intensiv dhe një nevojë kompulsive për t’i kuptuar gjërat,” ka shkruar Dalio, duke vazhduar: “Ndoshta edhe më e rëndësishme, ata mund të mbajnë mendime kontradiktore në të njëjtën kohë dhe t’i shikojnë ato nga të ndryshmet. Atyre zakonisht u pëlqen të debatojnë me njerëz të tjerë vërtet të zgjuar.”

Dhe kur ato biseda dhe hetime zbulojnë se besimet e tyre të mëparshme janë të gabuara ose të paplota, formuesit nuk i pengon egoja për të ndryshuar mendimet e tyre.

Lexo edhe: 6 mënyra për të mos u ndikuar nga ajo që mendojnë njerëzit 

“Ata kanë harta shumë të forta mendore se si duhen bërë gjërat, dhe në të njëjtën kohë një gatishmëri për t’i testuar ato harta mendore në botën e realitetit dhe për të ndryshuar mënyrën se si i bëjnë gjërat për t’i bërë ato të funksionojnë më mirë,” pohon Dalio.

Ata kalojnë mes vizionit dhe detajeve

Ju mund të prisni që formësuesit janë ëndërrimtarë që dalin me vizionin e figurës së madhe dhe ua lënë të tjerëve ekzekutimin e detajeve të përditshme. Por kjo nuk është ajo që gjeti Dalio. Në vend të kësaj, thotë ai, formësuesit kanë një interes të “hekurtë” si për qëllimin e gjerë ashtu edhe për ashpërsinë e ekzekutimit të tij.

“Ata kanë një gamë më të gjerë vizioni se shumica e njerëzve, ose sepse e kanë atë vizion vetë ose sepse dinë ta marrin atë nga të tjerët që mund të shohin atë që nuk munden,” pohon Dalio. Por formuesit janë gjithashtu “të aftë të shohin foto të mëdha dhe detaje të grimcuara (dhe nivele në mes) dhe të sintetizojnë perspektivat që fitojnë në ato nivele të ndryshme, ndërsa shumica e njerëzve thjesht shohin njërën ose tjetrën.” (Si shembull, Musk në të njëjtën intervistë të fundit, thotë se pas gjithë kohës së tij në fabrikat e Tesla-s, “Unë mund t’ju them se si është bërë çdo pjesë në atë makinë.”)

A jeni një krijues?

Nëse jeni kurioz nëse i ndani këto tipare me krijuesit e famshëm që përmend Dalio, nuk keni pse të pyesni veten. Dalio u bashkua me profesorin e Wharton, Adam Grant për të krijuar një vlerësim që mund t’ju tregojë se cilat “arketipe” përputhen më afër me personalitetin tuaj.

 INC.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0