Edi Rama: Gati plani për riatdhesimin e shqiptarëve

Edi Rama: Gati plani për riatdhesimin e shqiptarëve


Kryeministri Edi Rama njoftoi se sipas gjasave, të shtunën e kësaj jave, do të nisë riatdhesimi i shqiptarëve që kanë mbetur jashtë kufijve të Shqipërisë, për shkak të situatës së koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se  fluturimi i parë do të jetë nga Roma.

“Kemi gati planin për riatdhesimin dhe sipas gjasave të shtunën e kësaj jave do të nisim fluturimet nga Roma”. 

Kreu i qeverisë tha se qytetarët duhet të prenotojnë hotelet ku duhet të vetëkarantinohen. “Çdo shpenzim, hoteli dhe kushtet e tjera, do paguhen nga vetë ata që do riatdhesohen“, njoftoi Rama.

Në përfundim të fjalës së tij, kryeministri ka bërë sërish thirrje për respektim të rregullave dhe masave të marra në kuadër të parandalimit të Covid-19.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0