Edhe 9 ditë afat. Agjencia e Punësimit jep 500 mijë lekë ndihmë për personat me një ide biznesi - Business Magazine Albania

Edhe 9 ditë afat. Agjencia e Punësimit jep 500 mijë lekë ndihmë për personat me një ide biznesi

Zyra Punesimit

Agjencia Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive ka hapur aplikimet për personat që kanë ide biznesi dhe duan të vetëpunësohen.Kushdo që do të ndërtojë sipërmarrjen e tij dhe ka një plan konkret biznesi mund të aplikojë për të përfituar mbështetje deri në 500 mijë lekë të reja.

AKPA bën të ditura edhe kriteret që duhet plotësojnë personat që duan të aplikojnë. Ata duhet të jenë individë të papunë, të regjistruar në zyrat e punësimit dhe të kenë një ide biznesi, e cila nuk është në kundërshtim me kriteret e konkurrueshmërisë, të përcaktuara në dispozitat e Kodit të Punës dhe që deklarohet në bazë të formulari të posaçëm.

Punëkërkuesit duhet të paraqesin pranë strukturës përkatëse vendore të punësimit ose të ngarkojë në mënyrë elektronike dokumentat si:

-Formularin e aplikimit

-Vërtetim që personi nuk ka detyrime tatimore

– Kopje të dokumentit identifikues.

Fondi i nxitjes së punësimit mbulon shpenzimet për: Grantin për hapjen e biznesit të ri dhe Vlerësimin e planit të biznesit.

Programi i Vetëpunësimit për vitin 2021 do të zbatohet në të gjithë vendin. Nëpërmjet trajnimit mbi vetëpunësimin, këshillimeve të vazhdueshme gjatë gjithë fazave të programit, dhe mbështetjes financiare (në formën e pajisjeve dhe / ose materialeve), programi asiston në transformimin e ideve në biznese të qëndrueshme.

Linku për aplikim

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0