A e blejnë paratë lumturinë?


Të shpenzosh para për objekte të ndryshme është argëtuese, por objektet materiale nuk kanë ndonjë efekt të madh te lumturia personale. Sipas Shawn Achor, autori i librit The Happiness Advantage, “paraja mund ta blejë lumturinë, por vetëm nëse përdoret për të bërë gjëra jo thjesht për të blerë gjëra.”Si mund të na bëjë paraja më të lumtur? Achor sugjeron t’i shpenzoni paratë për këto gjëra:

  • Për ekperiencë, e cila prodhon emocione pozitive që janë më domethënëse dhe zgjasin
  • Për njerëz të tjerë, kjo gjë na bënë akoma dhe më të lumtur se sa të harxhojmë para për veten tonë (sidomos kur shpenzon para për të kaluar eksperienca me njerëz të tjerë)

Studimet kanë treguar se “paratë që shpenzohen për aktivitete – si për shembull koncerte dhe darka në grup – sjellin më shumë kënaqësi se blerjet materiale si këpucët, televizor apo ora të shtrenjta”.

Në fund të studimit, pjesëmarrësit të cilëve iu tha të shpenzonin paratë e dhëna për njerëz të tjerë (për shembull, të blenin një lodër për motrën e vogël, t’i paguanin drekën një miku apo ti dhuronin për bamirësi) ishin më të lumtur në fund të ditës se sa ata të cilëve iu tha t’i shpenzonin paratë e dhëna për veten e tyre.

Si mund ta përdorni këtë studim në avantazhin tuaj? Achor sugjeron të krijoni një buxhet personal:

1. Ndani shpenzimet mujore në dy kolona: “të kesh” dhe “të bësh”

2. Në fund të çdo muaji, rishikoji të dyja listat, dhe mendo sa lumturi të kanë ofruar dhe sa ka zgjatur kjo e fundit.

Në fund të ditës, Achor sugjeron se iu mund të dëshironi t’i rivendosni paratë e shpenzuara për “të kesh” në kolonën tjetër “të bësh”, sidomos pasi ta keni kuptuar sa shumë lumturi dhe kuptim i japin eksperiencat jetës tuaj”.

Sipas mendimit tim, paraja është thjesht një mjet – asgjë më shumë. Është e rëndësishme të vlerësoni jo vetëm mënyrën se si i shpenzoni paratë , por gjithashtu si kontribon kjo e fundit në lumturinë tuaj. Paraja nuk do të jetë kurrë në gjendje të blejë lumturinë totalisht, por kur ju e përdorni atë si një mjet për t’u argëtuar me njerëz të tjerë dhe për të përjetuar eksperienca të reja, padyshim që ajo do t’iu ndihmojë.

/Alifeofproductivity

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale