Dy shqiptare nga e gjithë bota për “Shëndet publik” në universitetin e Anglisë - Business Magazine Albania

Dy shqiptare nga e gjithë bota për “Shëndet publik” në universitetin e Anglisë

Liverpool John Moores University është një institucion i shkëlqyer akademik që ofron zhvillimin e njohurive dhe aftësive të studentëve jo vetëm nga Anglia, por nga e gjithë bota. Një nga Masterat Shkencor International që ofron ky universitet është edhe “Shëndeti publik”, ku këtë vit u diplomuan dy shqiptare, Freskida Miloti, drejtuese e emisionit mjekësor “Diagnozë” dhe farmaciste, gjithashtu Lenie Bocaj teknike laborante. Në këtë master ishin student nga e gjithë bota.

Përveç suksesit të madh të diplomimit tyre, është një krenari e veçantë që përfaqësonin Shqipërinë në këtë universitet të madh me një bursë të merituar. Njëkohësisht të dyja do të kontribojnë në këtë fushë në vendin e tyre.

Freskida Miloti, si ndiheni për këtë sukses?

Pas studimeve të mia për Farmaci, dëshiroja të ndiqja studimet jashtë Shqipërisë në një Universitet prestigjoz për “Shëndet publik” dhe aplikova në Liverpool John Moores University në Mbreterinë e Bashkuar. Ky Master Shkencor Internacional mu mundësua me bursë dhe ishte një mundësi shumë e mirë për mua, jo vetëm përzgjedhja nga universiteti, por edhe ofrimi i bursës në bazë të kritereve që kërkonin për të plotësuar. Ishin dy vite përkushtim maksimal studimi dhe shumë domethënëse për kurrikulën që ofronin. Një mundësi unike për mua, për gjithçka çfarë kam mësuar nga profesorët tanë. Ka qenë një punë e jashtëzakonshme sepse natyrisht kërkohej angazhim i vazhdueshëm, studim i rregullt për të arritur standardet e larta të kërkuara nga universiteti. Gjithashtu, përpjekja për të përmbushur detyrat akademike dhe për të përparuar në fushën e shëndetit publik kërkon kohën dhe përkushtim në nivel të lartë për t’u zhvilluar si kolegët kudo në botë.

Me punë të vazhdueshme dhe përkushtim, gjithçka është e mundur për të arritur suksesin.

Lenie Bocaj, a mund të ndani pak rreth përvojë?

Përfundimi i studimeve si Teknik Laboratori dhe ëndrra për të studiuar jashtë vendit për t’u bërë specialiste e Shendetit Publik ishin synimet e mia, por pandemia solli sfida dhe pasiguri.
Ishte një rrugë e vështirë, por jam e bindur se kjo përvojë do të ndikojë pozitivisht në karrierën time. Diploma nga universiteti prestigjioz Liverpool John Moores do të jetë një vlerë e shtuar në Curriculum Vitae-n tim.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0