Droni i ambulancës që mund t’iu shpëtojë jetën

Droni i ambulancës që mund t’iu shpëtojë jetën


Një student gjerman ka krijuar një prototip të një ‘droni ambulancë’, i cili arrin në kohë te viktimat për t’ju shpëtuar jetën.

Disa e përdorin dronin për të bërë video e foto spektakolare, të tjerë për të fluturuar një flamur mbi një stadium e së fundmi për të shpërndarë dhe pizza.

Lexoni: Posta Franceze ka filluar dërgimin e pakove me anë të Dronëve

Por ky student 23 vjeçar e pa dobinë e dronit në një fushë tjetër.

Alec Momont, inxhinieri i cili e ka ndërtuar dronin thotë se ai fluturon me një shpejtësi prej 100 km në orë.

I pajisur me 6 helika, droni në ngjyrë të verdhë mund të mbajë pesha deri në 4 kilogramë.

Lexoni: Droni më i shpejtë në botë

‘Rreth 800,000 njerëz në Europë vuajnë nga ataku kardiak çdo vit dhe vetëm 8% arrijnë t’i mbijetojnë,’ tha Momont.

“Arsyeja kryesore për këtë është shpejtësia relativisht e gjatë me të cilën shërbimi emergjent arrin të përgjigjet, që është rreth 10 minuta. Ndërkohë që vdekja e trurit dhe dëmtime të tjera ndodhin në katër apo gjashtë minuta,” shtoi ai.

Droni ndjek telefonatat emergjente dhe përdor GPS për t’u orientuar.

Prototipi tashmë ka tërhequr interesin e shumë shërbimeve emergjente duke përfshirë dhe Amsterdamin.

/LinkedIn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0