Drejtimi i njerëzve do të thotë të kesh vetëm “çelësat e kashtës” në dorë?

Drejtimi i njerëzve do të thotë të kesh vetëm “çelësat e kashtës” në dorë?

çelësat e kashtës

Mikeshë apo mik!

A të thotë diçka shprehja: “shpeshherë, kushdo që drejton njerëzit ka në dorë SHUMË dhe pothuajse asgjë (“ÇELËSAT E KASHTËS”)?

SHUMË = përgjegjësi për t’ia dalë mbanë situatave të vështira, për të pushuar njerëzit nga puna, për të motivuar ata që mbeten, për të ndërtuar një kulturë pune kur gjithçka duket sikur është duke shkuar keq.

“ÇELËSAT E KASHTËS” = asnjë fuqi në vendimarrje sidomos gjatë krizave, për mbajtjen e njerëzve ne punë; asnjë ndikim gjatë përmirësimit të proceseve bazike të punës (ku drejtojnë “ata që prodhojnë dhe sjellin të ardhura në kompani” si psh prodhimi, shitja etj), kur ndërhyrjet për mbajtjen apo heqjen e disa punonjësve janë të palidhura me meritokracinë e tyre, etj.

Duke u gjendur midis SHUMË dhe ASGJË në drejtimin e njerëzve/burimeve njerëzore, dëmi që vjen tek drejtuesit e biznesit, departamentet, startup-et etj është djegia emocionale = sfilitje nervore, ulje produktiviteti, të mos shijuarit e jetës, mërzitje, shpeshherë e pakuptimtë pse ndodh.

Pikërisht për këto do të flasë trajnere, Elida Motro-Iljazi, në seminarin e këtij muaji, ditën e enjte datë 18, ora 10-14 (plus 4 orë në javët e ardhshme coaching sessions me Elidën për adresimin e këtij problemi në vendin e punës apo në jetën e çdo pjesëmarrësi).

Klikoni këtu për tu regjistruar.

Shënim 1: Mund të  bashkoheni në datë 26 qershor në një aktivitet “fun and business dates” me klientët-miq të EMI-CC.

Shënim 2: Në datë 27 qershor vjen seminari ACT me temën “Marrëdhëniet me klientët”, me sipërmarrës të rinj e free-lancers.

Në të dyja këto trajnime, do të vini në kontakt me një rrjet aktiv të njerëzve të suksesshëm, nga tregu i punës në Shqipëri (pasuria jonë kombëtare) dhe në botë.

Shënim 3: Ndiqni falas podcast-in, ku gjeni intervista e këshilla praktike për punën në industrinë apo sektorin ku ju jeni apo aspironi te jeni.

Shënim 4: Regjistrohu për një intervistë falas me stafin e EMI-CC në webpage-n EMI-CC.

EMI-CC mund ta gjeni gjithashtu në:

Instagram: EMI-CC COACHING & CONSULTING

Facebook: EMI-Coaching and Consulting

Youtube: EMI-Coaching and Consulting

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0