Do të keni gjithmonë punonjës në ankth nëse nuk ndiqni këto 4 taktika të lidershipit - Business Magazine Albania

Do të keni gjithmonë punonjës në ankth nëse nuk ndiqni këto 4 taktika të lidershipit

Lidership

Raportet e fundit për tremujorin e parë 2024 theksojnë se motivimi dhe angazhimi i punonjësve kanë rënë në vetëm 30%, nivelet më të ulëta në 11 vitet e fundit. Rënia më e madhe e motivimit është tek brezi i ri dhe tek ata që punojnë vetëm nga distanca, ose nga zyra.

Por, si mund t’i ndihmojnë themeluesit punonjësit të qëndrojnë të motivuar? Pse po bie interesi mes punonjësve?

Një gjë e rëndësishme për t’u marrë parasysh është hendeku i brezave. Sot, Gjenerata Z ka një mentalitet të ndryshëm ndaj ndërtimit të karrierës sesa paraardhësit e tyre. Ata kujdesen më shumë për gjëra të tilla si gjetja e kuptimit në punën e tyre sesa thjesht të fitojnë para ose të përparojnë shkallët e karrierës në mënyrat e zakonshme. Kjo mund të ngatërrojë menaxherët të cilët presin që punonjësit e rinj të duan të njëjtat gjëra që bënin kur po fillonin. Megjithatë, kjo pritshmëri shpesh bie ndesh me realitetin. Për këta të rinj, ndjenja e përmbushjes personale ka përparësi mbi treguesit tradicionalë të suksesit. Faktorët makroekonomikë, si zhvlerësimi i parasë, ka të ngjarë të ndikojnë në këtë ndryshim në qëndrim. Fitimi i parave nuk duket aq i rëndësishëm për të rinjtë, duke pasur parasysh vlerën e tyre në rënie. Atëherë, çfarë mund të bëhet për të kundërshtuar këtë dhe për t’i mbajtur njerëzit të angazhuar në vendin e tyre të punës? Këtu janë disa ide që udhëheqësit e biznesit t’i kenë parasysh.

1. Fuqizimi i punonjësve, nxitja e llogaridhënies

Punonjësve duhet t’u jepet më shumë kontroll mbi mjedisin dhe orarin e tyre të punës. Mund të miratohet një model pune hibrid ku punëtorët mund të zgjedhin formatin e tyre të preferuar të punës. Kjo do të thotë që punonjësit mund të zgjedhin nëse do të punojnë nga shtëpia apo do të vijnë në zyrë dhe orët gjatë të cilave punojnë. Ky fleksibilitet i ndihmon njerëzit të punojnë kur ndihen më produktiv dhe promovon një kulturë besimi dhe vetëpërgjegjësie. Kjo qasje quhet shpesh qasja ROWE (mjedisi i punës vetëm për rezultatet). Në vend që të vëzhgohen nga afër punonjësit dhe t’i kontrolloni ata, fokusohuni në rezultatet që ata arrijnë. Besojini ekipit për të menaxhuar ngarkesën e tyre të punës dhe për t’i kryer gjërat. Kjo mënyrë e të bërit të gjërave ndihmon në një ekuilibër mes punës dhe jetës dhe i bën njerëzit të ndihen më të përgjegjshëm, produktivë dhe të lumtur në punën e tyre.

2. Krijoni një mjedis dinamik për të kultivuar rritjen midis punëtorëve

Një tjetër shënim është krijimi i një mjedisi dinamik ku punonjësit ndihen të sfiduar dhe të inkurajuar të rriten. Kjo do të thotë të formoni një grup të larmishëm detyrash që shmangin mbytjen e punëtorëve tuaj në të njëjtën rutinë çdo ditë. Sigurisht, disa detyra operacionale janë të nevojshme që një kompani të funksionojë pa probleme. Por, është po aq e rëndësishme që të ofroni mundësi për punonjësit tuaj për të zgjeruar aftësitë e tyre dhe për të trajtuar sfida të reja. Menaxherët luajnë një rol kyç në këtë qasje, pasi ata janë përgjegjës për formimin dhe kurimin e këtij grupi detyrash. Ata duhet të sigurojnë që secili anëtar i ekipit të ketë një përzierje detyrash në të cilat ata janë të mirë dhe detyrash që i ndihmojnë ata të mësojnë dhe të rriten. Në këtë mënyrë, menaxherët mund ta bëjnë punën më interesante për ekipin e tyre dhe t’i mbajnë ata të motivuar dhe të angazhuar.

3. Përdorni aktivitetet e përbashkëta të ekipit për të ndërtuar një ndjenjë komuniteti

Një taktikë tjetër që mund të dëshironi të merrni në konsideratë është nxitja e miqësisë dhe interesave të përbashkëta midis anëtarëve të ekipit. Këtë mund ta arrini duke organizuar aktivitete dhe evente të ndryshme që bashkojnë punonjësit. Kërkimet në zyrë, sfidat sportive, takimet dhe festimet janë mënyra të shkëlqyera për të kultivuar ndjenjën e komunitetit dhe përkatësisë. Përvojat e përbashkëta ofrojnë mundësi për ndërveprim social dhe gjithashtu promovojnë punën ekipore, kreativitetin dhe mbështetjen e ndërsjellë. Kjo rezulton në një mjedis pune pozitiv dhe marrëdhënie më të forta brenda ekipit.

4. Përqafoni diversitetin kulturor, vlerësoni ekuilibrin individual punë-jetë

Së fundi, të jesh udhëheqës i kompanisë do të thotë t’i kushtosh vëmendje mendësive dhe vlerave të ndryshme kulturore brenda ekipit tënd, veçanërisht kur operon në skenën ndërkombëtare. Kuptimi dhe respektimi i dallimeve kulturore, veçanërisht në lidhje me konceptin e balancës punë-jetë, janë thelbësore kur përpiqeni të krijoni një mjedis pune mbështetës.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0