Dizajneri shqiptar, Agi Haxhimurati shpërblehet me çmim në Paris - Business Magazine Albania

Dizajneri shqiptar, Agi Haxhimurati shpërblehet me çmim në Paris


Agi Haxhimurati, dizajneri shqiptar ka fituar çmimin ndërkombëtar “DESIGN AND DESIGN” në Paris dhe puna e tij do të botohet edhe në “Librin e vitit 2016”.

Design and Design, International Design Awards në Paris është themeluar nga dizajneri i mirënjohur Marc Praquin në vitin 2008.

Është një çmim që jepet për dizajnerët më të mirë gjatë vitit. Të gjithë dizajnerët nga mbarë bota mund të aplikojnë dhe pastaj përzgjidhen si DESIGN OF THE DAY, me pas dizajnet e tyre botohet edhe në librin vjetor BOOK OF THE YEAR, VOLUME NINE – libër ky i cili përmbledh dizajnet më të mira në botë gjatë një viti të caktuar, si në këtë rast që do jetë për vitin 2016.

Çmimi është dhënë në kategorinë e ‘Product or packaging design’ dhe ky çmim padyshim që është mirëpritur nga dizajneri Agi Haxhimurati i cili u shpreh i lumtur për këtë vlerësim ndërkombëtar.

“Pas publikimeve të punëve të mia në këto dy vitet e fundit në disa shtete të botës si Irlandë (Dublin), Izrael, Berlin, Turqi, Itali e disa vende të tjera, ishte i mirëseardhur edhe një çmim ndërkombëtar që është një vlerë shtesë për mua në karrierë në vitet që jam”, ka thënë Agi Haxhimurati për KultPlus.

Puna për të cilën është vlerësuar dizajneri është bërë për Aroma Therapy, një kompani në Tiranë për krem/vajra bio, ku dizajneri e ka branduar komplet si kompani dhe është përkujdesur edhe për dizajnimet e paketimeve të tyre ku kjo u shpërblye me këtë çmim. Dizajneri Agi Haxhimurati ka treguar që në muajin janar do të vijë edhe libri i printuar ku është edhe çmimi.

dizajneri-shqiptar-agi-haxhimurati-shperblehet-me-cmim-ne-paris-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: KultPlus.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0