Dita Botërore e Lumturisë, cili është sekreti për të jetuar të lumtur? - Business Magazine Albania

Dita Botërore e Lumturisë, cili është sekreti për të jetuar të lumtur?

Dita Botërore e Lumturisë festohet më 20 Mars. Por a është e mundur të ndiheni të lumtur? Ja çfarë thonë ekspertët.

Është e vështirë të përkufizosh lumturinë dhe sipas studimeve të psikologëve lumturia është emocion i përkohshëm që ndiejmë kur jemi mirë, qetësia që vjen nga ndjenja e plotësuar.

Çfarëdo që të jetë lumturia, nuk është një dhuratë që bie mbi kokën e një pakice me fat, por një gjendje shpirtërore që mund të mësohet.

Megjithatë, përveç zgjedhjes së mënyrës së jetuarit, është gjithashtu e nevojshme të jetosh në vendin e duhur ku një sondazh nga fondacioni amerikan Knight zbuloi se ndjenja e mirëqenies dhe ajo psikologjike është më e lartë brenda komuniteteve mikpritëse.

Është demonstruar se ata që shpesh ecin në parqe dhe pyje, zonat e trurit ku zakonisht lindin mendimet negative janë më pak aktive. Që do të thotë se ata janë njerëz më të lumtur.

Është vërtetuar se optimizmi , ndër të tjera, të bën të jetosh më gjatë. Hulumtimet vërtetojnë se vetëm një në tre njerëz vazhdojnë të shohin anët e mira të jetës.

Por të bëhesh optimistë mund të mos jetë e parëndësishme. Kështu, shumë psikologë kanë kërkuar “receta” më të thjeshta që mund të çojnë ngadalë drejt lumturisë.

Blerja e një makine të re ose një fustani në modë mund të japë një moment të vogël kënaqësie, por nuk ndryshon nivelin e përgjithshëm të lumturisë.

Të jesh i lumtur do të thotë të jesh i vetëdijshëm se duhet të kalosh nëpër faza negative këto janë ato që e bëjnë njeriun me vullnet të fortë për të jetuar momentet e bukura në maksimum. Focus

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0