Disa kuriozitete nga kompania Apple - Business Magazine Albania

Disa kuriozitete nga kompania Apple


Apple njoftoi sot se kompania ka dy milionë aplikacione në dispozicion në App Store.

Këto aplikacione janë shkarkuar 130 miliardë herë që kur App Store filloi në vitin 2008 dhe se kompania amerikane ka paguar rreth 50 miliardë dollarë të ardhura për zhvilluesit.

Kjo shifër është rritur nga 40 miliard dollarë sa ishte në janar të këtij viti.

Zhvilluesit e aplikacioneve të Apple është thënë se vijnë nga 74 vende të ndryshme. Kompania njoftoi gjithashtu se ajo ka pasur deri në 13 milionë zhvillues të regjistruar, nga dy milionë sa kishte nga viti i kaluar.

Për Apple TV, kompania njoftoi se ka 1.300 aplikacione me video dhe një total prej 6.000 aplikacione tjera.

Dhe tani përmes Siri në Apple TV mund të kërkoni një total prej 650,000 filmave dhe shfaqje televizive.

Apple tani ka rreth 10 miliardë dokumente në shërbimin e saj të magazinimit iCloud dhe kompania po merret 2 miliardë kërkesa në Siri çdo javë.

Apple Music tani ka 15 milion abonentë me pagesë dhe Apple News ka 60 milionë përdorues aktiv në muaj.

 

/Telegrafi.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0