Dështimi i First Republic Bank: Një analizë kohore e asaj që çoi në kolapsin e bankës së dytë më të madhe në historinë e SHBA - Business Magazine Albania

Dështimi i First Republic Bank: Një analizë kohore e asaj që çoi në kolapsin e bankës së dytë më të madhe në historinë e SHBA

kolaps i bankes

13 janar: First Republic jep rezultate financiare në dukje të forta nga tremujori i fundit i 2022, duke i kaluar vlerësimet e të ardhurave të analistëve. Por, kompania zbulon se shpenzimet e saj të interesit u rritën me rreth 2,040% nga viti në vit dhe 153% nga tremujori i kaluar, duke u kthyer në arsyen e dështimit për bankën. Ajo nuk arriti të mbijetonte në fushatën e rritjes së normave të interesit të Rezervës Federale 2022-2023.

8 mars: Banka tjetër e Kalifornisë Silvergate Capital njofton se do të pushojë së funksionuari, pasi nuk arriti të rimëkëmbej nga sfidat e aftësisë paguese të nxitura nga marrëdhëniet e saj me kriptomonedha si FTX. Ndërkohë, Silicon Valley Bank ngjalli panik midis klientëve, pasi njoftoi shitjen e 2 miliardë dollar aksioneve, me humbje për të rritur likuiditetin.

10 mars: Rregullatorët financiarë mbyllin Silicon Valley Bank, pasi banka u tregua e paaftë për të përmbushur kërkesat për tërheqje; Aksionet e First Republic zbresin 29% midis 8 dhe 10 marsit, ndërsa investitorët kërkojnë të minimizojnë ekspozimin ndaj kolegëve më të afërt të Bankës së Silicon Valley.

12 mars: Signature Bank, me bazë në Nju Jork, dështon, ndërsa rregullatorët federalë njoftojnë se do të garantojnë depozituesit mbi kufirin 250,000 dollarë në Signature dhe Silicon Valley Banks, bankat e dyta dhe të treta më të mëdha që kanë dështuar ndonjëherë në SHBA.

16 mars: Pasi aksionet e First Republic ranë me 62% nga 10 marsi dhe udhëheqja e bankës nuk arriti të qetësonte investitorët rreth perspektivës së saj, një konsorcium i 11 bankave më të mëdha amerikane vendosën për First Republic një total prej 30 miliardë dollarësh depozita të pasiguruara, si veprim mbështetës nga qeveria.

19-20 mars: Dështimet e bankave shkojnë jashtë vendit, ndërsa qeveria zvicerane orkestron marrjen nga UBS të rivalit të saj, Credit Suisse më 19 mars.

Lexo: Rikthehet në Itali ChatGPT pas problemeve me mbrojtjen e të dhënave

24 Prill: Pas një muaji mjaft të qetë për Firs Republic Bank (çmimet e aksioneve të saj  u rritën gati me 25%), banka jep një raport të tmerrshëm të të ardhurave, duke zbuluar se pësoi një dalje prej 41% të depozita gjatë tremujorit të parë të 2023.

1 maj: First Republic nuk është më zyrtarisht, pasi Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave shpalli mbylljen e bankës dhe shitjen e shumicës së depozitave dhe aktiveve të saj të JPMorgan Chase. CEO i JPMorgan, Jamie Dimon, u konfirmon analistëve se firma e tij nuk do të ruajë emrin dhe markën e First Republic, duke shkruar kapitullin e fundit në historinë 38-vjeçare të bankës.

FAKT i çuditshëm

Megjithëse tre dështimet bankare të këtij viti janë shumë më pak se disa dhjetëra dështime çdo vit midis 2008 dhe 2013, viti 2023 është deri tani viti më i kushtueshëm ndonjëherë në dështimet e bankave, bazuar aktiveve të institucionit të mbyllur.

Forbes

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0