Dentem lançon përditësimin më të ri të Dx Vision

Dentem lançon përditësimin më të ri të Dx Vision


Në një postim në medium.com, Alen Saqe bashkëthemelues i Dentem shprehet për Dx Vision se, “Ne kemi punuar shumë në lidhje me përpjekjet tona kërkimore për të sjellë vizionin kompjuterik në çdo praktikë dentare.

Deri më tani rezultati ynë ka qenë i mrekulleshëm, kështu që ne vendosëm ta ngrinim një nivel më lart. Pas lançimit të përditësimit të fundit (RC) kemi pasur një set të dhënash për të ndërtuar modelin e parë për rrezet X dentare. Në modelin tonë të fundit kemi pasur më shumë se 600 imazhe dhe 4500 pika të dhënash. Ne duam t’ju tregojmë rezultatin tonë në përditësimin e fundit.”

Dx Vision është një nga projektet më të mëdha kërkimore dhe zhvillimore të Dentem. Quhet me emrin e koduar “Dx Vision” dhe ajo që bën, është analizimi i rrezeve X për të përcaktuar të gjithë objektin (implantet, mbushjet, etj) në të.

Lexoni: Dentem sjell Dx Vision – E ardhmja e njohjes së imazhit tashmë në çdo klinikë dentare

 

Pas aplikimit të të dhënave të reja dhe dhjetëra mijëra hapash, rezultatet duken si më poshtë.

Ajo që mund të shohim qartë është se algoritmi i ri i trajnuar me një grup më të pasur të dhënash mund të zbulojë më shumë objekte me saktësi më të madhe. Dx Vision do të shkojë më tej me mijëra imazhe dhe dhjetëra mijëra pika të dhënash për versionin e parë të algoritmit.

Një tjetër shembull e gjeni më poshtë:

Para:

Pas:

Ky është statusi i projektit Dx Vision R&D deri më tani. Në ditët në vijim, ky model i ri do të lançohet për të gjithë përdoruesit si një shërbim dhe do të hapet një platformë e re për të gjithë dentistët dhe studentët dentarë në të ardhmen e afërt.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0