Dentem lançon përditësimin më të ri të Dx Vision


Në një postim në medium.com, Alen Saqe bashkëthemelues i Dentem shprehet për Dx Vision se, “Ne kemi punuar shumë në lidhje me përpjekjet tona kërkimore për të sjellë vizionin kompjuterik në çdo praktikë dentare.

Deri më tani rezultati ynë ka qenë i mrekulleshëm, kështu që ne vendosëm ta ngrinim një nivel më lart. Pas lançimit të përditësimit të fundit (RC) kemi pasur një set të dhënash për të ndërtuar modelin e parë për rrezet X dentare. Në modelin tonë të fundit kemi pasur më shumë se 600 imazhe dhe 4500 pika të dhënash. Ne duam t’ju tregojmë rezultatin tonë në përditësimin e fundit.”

Dx Vision është një nga projektet më të mëdha kërkimore dhe zhvillimore të Dentem. Quhet me emrin e koduar “Dx Vision” dhe ajo që bën, është analizimi i rrezeve X për të përcaktuar të gjithë objektin (implantet, mbushjet, etj) në të.

Lexoni: Dentem sjell Dx Vision – E ardhmja e njohjes së imazhit tashmë në çdo klinikë dentare

 

Pas aplikimit të të dhënave të reja dhe dhjetëra mijëra hapash, rezultatet duken si më poshtë.

Ajo që mund të shohim qartë është se algoritmi i ri i trajnuar me një grup më të pasur të dhënash mund të zbulojë më shumë objekte me saktësi më të madhe. Dx Vision do të shkojë më tej me mijëra imazhe dhe dhjetëra mijëra pika të dhënash për versionin e parë të algoritmit.

Një tjetër shembull e gjeni më poshtë:

Para:

Pas:

Ky është statusi i projektit Dx Vision R&D deri më tani. Në ditët në vijim, ky model i ri do të lançohet për të gjithë përdoruesit si një shërbim dhe do të hapet një platformë e re për të gjithë dentistët dhe studentët dentarë në të ardhmen e afërt.

/medium

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale