Dënohet me vdekje vrasësi serial i “Twitter”

Një gjykatë në Japoni ka dënuar me vdekje një burrë të quajtur “vrasësi i Twitter” për vrasjet në vitin 2017, të nëntë njerëzve me të cilët ai u miqësua në internet, pasi ata i shprehën se kishin menduar të vrisnin veten. Takahiro Shiraishi, 30 vjeç, pranoi se kishte mbytur dhe copëtuar viktimat e tij, tetë prej të cilave ishin gra, gjatë 3 muajve. Viktima më e re ishte 15 vjeç dhe më e madhja në moshë, 26.

“Asnjë nga viktimat nuk pranoi të vritej, as me një “aprovim të heshtur”, tha gjykatësi Naokuni Yano, sipas kanali NHK. “Është jashtëzakonisht e rëndë që u morën jetët e 9 të rinjve. Dinjiteti i këtyre viktimave u shkel me këmbë.”

NHK tha se 435 njerëz ishin në radhë për 16 vendet në galerinë publike, të etur për të parë përfundimin e një rasti që tronditi njerëzit dhe iu rikujtoi atyre se sa të vëmendshëm duhet të jenë ndaj rrjeteve sociale, sidomos të rinjtë që po luftojnë me shëndetin mendor. Shiraishi, i cili kaloi pesë muaj duke iu nënshtruar testeve psikiatrike para se të akuzohej në vitin 2018, përdorte Twitter për të gjetur njerëzit që kishin diskutuar se do i jepnin fund jetës së tyre.

Me anë të mesazheve, ai iu premtonte atyre se do zbatonte planin që ata kishin dhe madje do vdiste përkrah tyre. Profili i tij në Twitter shkruante: “Unë dua të ndihmoj njerëzit që kanë vërtet dhimbje. Ju lutem më shkruani në çdo kohë. ”

LEXO: Themeluesi i Twitter: rrjetet sociale krijojnë varësi

Avokatët e mbrojtjes kishin bërë thirrje që Shiraishi të mos dënohej me vdekje, sepse akuza duhej të ishte “vrasje me pëlqim”, në bazë të mesazheve që viktimat e tij kishin lënë në biseda. Babai i njërës prej viktimave, një grua 25-vjeçare, i tha gjykatës së rrethit Tokio se ai kurrë nuk do ta falte Shiraishi

Krimet e Shiraishi dolën në dritë në tetor të vitit 2017, kur oficerët e policisë vizituan apartamentin e tij dhe gjetën frigoriferë dhe kuti mjetesh, që përmbanin mbetje njerëzore, gjatë kërkimit për një grua 23-vjeçare, e cila më vonë u identifikua si një nga viktimat e tij.

Japonia i ka rezistuar presionit ndërkombëtar për të hequr dënimin me vdekje, i cili mbetet i popullarizuar në sondazhet e opinioneve. Të burgosurit e dënuar zakonisht kalojnë vite me radhë në dënimin me vdekje dhe u jepet pak informacion për ekzekutimin e tyre, duke shtuar kritikat nga grupet e të drejtave të njeriut.

GUARDIAN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale