Danimarka heq të gjitha kufizimet për Covid-19 - Business Magazine Albania

Danimarka heq të gjitha kufizimet për Covid-19

Danimarka

Shkalla e lartë e vaksinimit të Danimarkës ka mundësuar që ajo të bëhet një nga vendet e para të BE-së që heq të gjitha kufizimet e brendshme, pas 548 ditësh me frenime në vend për të kufizuar përhapjen e Covid-19.

Kthimi në normalitet ka qenë gradual, por që nga e Premtja, kalimi digjital, një dëshmi e të qenit i vaksinuar, nuk kërkohet më kur hyni në klube nate, duke e bërë atë garancinë e fundit të virusit që bie.

Më shumë se 80% e njerëzve mbi moshën 12 vjeç në vendin skandinav kanë bërë dy doza, duke bërë që qeveria daneze të deklarojë që nga mesnata se nuk e konsideron më Covid-19 një sëmundje “kritike sociale”.

Lexoni: 1721, vaksinat e para të destinuara për grabitësit

Pika e kthesës në Danimarkë për të filluar lehtësimin e kufizimeve erdhi kur shumica në grupmoshën 50+ i bëri të dy dozat, tha Riis Paludan.

Që nga 14 gushti, mbajtja e maskave në transportin publik nuk është më e detyrueshme. Më 1 shtator, klubet e natës u rihapën, kufizimet në tubimet publike u hoqën dhe nuk ishte më e detyrueshme të tregoje lejën për t’u ulur brenda restoranteve, për të shkuar në ndeshje sportive, palestra ose parukeri.

Sidoqoftë, maskat janë ende të detyrueshme në aeroporte dhe njerëzit këshillohen të vendosin një kur janë te mjeku, qendrat e testimit ose spitalet. Distancimi është ende i rekomanduar dhe kufizimet e rrepta të hyrjes ende zbatohen për shtetasit jo-danezë në kufi. Përhapja ende konsiderohet “një sëmundje e zakonshme e rrezikshme”.

Ministri danez i shëndetësisë, Magnus Heunicke, tha në gusht se “epidemia është nën kontroll”, por paralajmëroi “ne nuk jemi jashtë epidemisë” dhe qeveria do të veprojë sipas nevojës.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0