Dallimet themelore mes ligjit dhe etikës! - Business Magazine Albania

Dallimet themelore mes ligjit dhe etikës!

Që kur ishim fëmijë dhe u bëmë të vetëdijshëm për mjedisin përreth nesh, prindërit tanë kanë rrënjosur tek ne një vetëdije themelore për atë që është e drejtë dhe e gabuar. Në fakt është një tipar i natyrshëm i të gjithë njerëzve dhe vjen nga dëshira jonë për të shkuar mirë me njëri-tjetrin në mënyrë që të bëjmë një jetë harmonike.Për të arritur këtë qëllim , ne e kuptojmë se duhet t’u bëjmë njerëzve të tjerë atë që presim që ata të na bëjnë në këmbim. Për këtë, ne përpiqemi shumë të bëjmë atë që ndjejmë dhe e shohim si gjërat e duhura për të bërë në situata të caktuara. Ky është themeli i etikës. Ato janë rregulla sjelljeje që tregojnë se si shoqëria jonë pret të sillemi dhe janë parimet udhëzuese pas krijimit të ligjeve.

Bazuar në etikën e shoqërisë, ligjet krijohen dhe zbatohen nga qeveritë për të ndërmjetësuar në marrëdhëniet tona me njëra-tjetrën. Ligjet bëhen nga qeveritë për të mbrojtur qytetarët e saj. Gjyqësori, legjislativi dhe zyrtarët publikë janë tre organet kryesore të një qeverie që u është caktuar detyra e krijimit të ligjeve.

Lexo:Studimet tregojnë si ndryshon personaliteti nga viti ne vit…
Ligjet duhet të miratohen dhe shkruhen nga këto tre degë të qeverisë përpara se të bëhen të zbatueshme. Dhe zbatohen nga policia dhe ushtria, me ndihmën e sistemit ligjor që përbëhet nga avokatë dhe nëpunës të tjerë të qeverisë.
Ndërsa ligjet bartin me vete një dënim për shkeljet, etika jo. Në etikë gjithçka varet nga ndërgjegjja dhe vlera personale e një personi.

Të ngasësh me kujdes dhe brenda kufirit të shpejtësisë sepse nuk dëshiron të lëndosh dikë është etike, por nëse vozitësh ngadalë sepse sheh një makinë policie pas teje, kjo sugjeron frikën tënde për të shkelur ligjin dhe për t’u ndëshkuar për këtë.

Etika vjen nga ndjenja morale dhe dëshira e një personi për të ruajtur respektin për veten. Nuk është aq e rreptë sa ligjet. Ligjet janë kodifikime të disa vlerave etike që synojnë të ndihmojnë në rregullimin e shoqërisë dhe ndëshkimet për shkeljen e tyre mund të jenë të ashpra dhe ndonjëherë edhe të thyejnë standardet etike.

Më poshtë janë të listuara disa dallime themelore që etika dhe ligjet kanë;
1. Etika janë rregulla të sjelljes. Ligjet janë rregulla të zhvilluara nga qeveritë për të siguruar ekuilibër në shoqëri dhe mbrojtje për qytetarët e saj.
2. Etika vjen nga vetëdija e njerëzve për atë që është e drejtë dhe e gabuar. Ligjet zbatohen nga qeveritë për njerëzit e saj.
3. Etika janë kode morale me të cilat çdo person duhet të jetë në përputhje. Ligjet janë kodifikime të etikës që synojnë të rregullojnë shoqërinë.
4. Etika nuk mbart asnjë dënim për këdo që e shkel atë. Ligji do të ndëshkojë këdo që e shkel atë.
5. Etika vjen nga brenda vlerave morale të një personi. Ligjet bëhen me etikën si një parim udhëzues.differencebetween

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0