Studimet tregojnë si ndryshon personaliteti nga viti ne vit... - Business Magazine Albania

Studimet tregojnë si ndryshon personaliteti nga viti ne vit…

Studimet tregojnë si ndryshon personaliteti nga viti ne vit...

Nëse do ta kishe takuar një shok klase të vjetër të shkollës së mesme në moshën 77-vjeçare, ai do ta kishte të vështirë të të njihte. Dhe jo vetëm për rrudhat dhe flokët e thinjura tiparet tona të personalitetit ndryshojnë rrënjësisht nga adoleshenca në pleqëri, deri në atë pikë sa është e vështirë të identifikohet një qëndrueshmëri gjatë gjithë jetës.

Kjo mbështetet nga studimi më i gjatë mbi këtë temë i kryer deri më tani, i cili analizoi personalitetin e qindra pjesëmarrësve 63 vjet më vonë. Ashtu si qelizat e trupit të njeriut po zëvendësohen vazhdimisht, argumentojnë studiuesit, po ashtu edhe karakteri i dikujt ndryshon rrënjësisht gjatë një periudhe kaq të gjatë kohore.

Gjetja duket se bie ndesh me studimet e mëparshme të cilat kishin vërejtur një qëndrueshmëri të caktuar në personalitetin e dikujt kur u testuan në periudha më të shkurtra, për shembull nga foshnjëria në moshën e mesme ose nga mosha e mesme në pleqëri.
Lexo: 5 dështime konkrete të fushatave të marketingut

Studimi filloi nga një hulumtim i kryer në vitin 1950 mbi 1208 fëmijë skocezë 14-vjeçarë. Më pas mësuesve të tyre iu kërkua të vlerësonin personalitetin e nxënësve të tyre në gjashtë parametra: vetëbesimi, qëndrueshmëria, qëndrueshmëria e humorit, ndërgjegjja, origjinaliteti dhe dëshira për të mësuar. Së bashku, këto tipare kontribuan në një rezultat të përcaktuar në termat e “besueshmërisë”.

Më shumë se 60 vjet më vonë, studiuesit ishin në gjendje të gjurmonin 635 nga pjesëmarrësit origjinalë dhe 174 ranë dakord të ritestoheshin. Këtë herë ishin të afërmit dhe të njohurit që vlerësuan personalitetin e tyre me të njëjtat rregulla por nuk u gjet asnjë koherencë apo qëndrueshmëri kohore as për pikat e vetme të testit, as për atë të përgjithshme të besueshmërisë. Me fjalë të tjera do të kishte qenë shumë e vështirë për të njohur çdo vullnetar thjesht duke lexuar të dhënat e tyre pas 63 vjetësh. focus

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0