Cristiano Ronaldo hyn në histori, bëhet futbollisti i parë miliarder

Cristiano Ronaldo

35-vjeçari iu bashkua Tiger Woods dhe Floyd Mayweather si sportistët e vetëm, që kanë grumbulluar 1 miliard dollarë.

Cristiano Ronaldo është bërë futbollisti i parë në histori, që u bë miliarder gjatë karrierës së tij. Sipas Forbes, ylli i Juventusit fitoi mbi 1 miliard dollarë, pa përfshirë taksat vitin e kaluar.

Sulmuesi 35-vjeçar është shpallur i famshmi i katërt më i pasur në vitin 2020 nga revista Forbes, pas legjendës së tenisit Roger Federer, reperit Kanye West dhe Kylie Jenner.

Futbollisti i Barcelonës, ​​Lionel Messi, u rendit në vendin e pestë, ndërsa sulmuesi i Paris Saint-Germain, Neymar zuri vendin e shtatë.

Pas ikonës së golfit Tiger Woods dhe ish boksierit Floyd Mayweather, Ronaldo është sportisti i tretë, që ka grumbulluar një pasuri të tillë dhe i pari, që e bën këtë në një ekip futbolli.

Lexoni: Cristiano Ronaldo i shndërron hotelet e tij në spitale

Cristiano Ronaldo ka fituar 650 milionë dollarë gjatë 17 viteve si futbollist profesionist, ndërsa pjesën tjetër të parave i ka fituar përmes kontratave. Ai ka firmosur një marrëveshje fitimprurëse të përjetshme me Nike, që nga viti 2016 dhe i është bashkuar disa markave të tjera të njohura.

Fituesi i pesë Topave Të Artë në futboll, është gjithashtu duke ndërtuar një perandori biznesi, me markën e tij të modës, zinxhirin e hoteleve dhe muzeun CR7 në qytetin e tij të lindjes, Funchal në Madeira, Portugali.

Fitimet e tij për vitin 2020 janë goditur nga pandemia e koronavirusit, paga e tij ka rënë pasi skuadra e Juventus pranoi të reduktojë pagat me 30 përqind.

Megjithëse paga e Messit këtë vit u ul në mënyrë drastike me 70% për shkak të krizës, Forbes parashikon që argjentinasi do të bashkohet me rivalin e tij të përjetshëm në klubin e miliarderëve, vitin e ardhshëm.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale