COVID-19, Vetëm 5 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

koronavirus

5 pacientë të rinj me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 969.  Të shëruar janë 13 qytetarë.

80% përqind e të infektuarve ose 771 prej tyre janë shëruar.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se të infektuarit e rinj janë përkatësisht 3 në Durrës, 1 në Tiranë dhe një në Krujë. Të gjithë pacientët e rinj janë kontakte të rasteve të mëparshme.

Në 24 orët të fundit janë testuar 204 qytetarë të dyshuar, ndërsa që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 13500 persona, prej të cilëve janë:

– 969 të infektuar,

– 31 viktima;

– 771 të shëruar,

– 167 të infektuar aktivë.

Gjendja në spitalin Infektiv paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 14 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Më pak se 15 për qind e të infektuarve kanë nevojë për trajtim spitalor.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 21 maj është:

– Tiranë, 55 pacientë aktivë;

– Krujë, 31 pacientë aktivë;

– Shkodër, 10 pacientë aktivë;

– Kamëz, 9 pacientë aktivë;

– Durrës, 47 pacientë aktivë;

– Berat, 10 pacientë aktivë;

– Fier, 2 pacientë aktivë;

– Elbasan, 1 pacientë aktiv;

– Mirditë, 1 pacient aktiv;

– Korçë, 1 pacient aktiv.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale